top of page

BLOG

uvod 2.jpg
Filip za mnou přišel se záměrem vyhnat ďábla z lopatek. Bolest mezi lopatkami byla silná, omezovala ho v životě i tréninku a trvala roky. Zároveň cítil nekomfort a tahání v oblasti hrudní kosti. Fyzioterapeuti radili tahat lopatky dolu a dozadu a učit se dýchat do spodních žeber. Ukázalo se, že všechny tyhle rady problém nejen neřešily, ale zhoršovaly.
pakování 3.jpg
A možná ani ty tři měsíce ne... Ono to dává perfektní smysl, pakovat nebo zatahovat ramena. Začátečníci přece na prvním tréninku u všech cviků zvedají ramena nahoru k uším. Poučka “tlač ramena dolu od uší”, “zatni křídla” nebo “zapakuj ramena” proto hraje přímo do karet. Problém je, že při pakování ramen a zatínání širokého svalu zádového používáme ke stabilizaci ramene sval, který k tomu vůbec není určený. Překvapení, je to právě široký sval zádový.
Untitled_Artwork (3).jpg
Neurotrénink je fascinující záležitost. Pro jednou ve své profesi nemusíme hádat, ale můžeme se napřímo ptát nervové soustavy, jak se věci mají. Každý vjem v našem těle vyvolá odezvu. Kladnou, zápornou nebo neutrální. A ta odezva je měřitelná, mění totiž tenzi ve svalech. Když máme například asymetrii ve svalech kolem zápěstí, tělo to vnímá jako hrozbu. Nám potom jako varování posílá bolest a v kloubu snižuje rozsah pohybu a sílu. Pokud spící svaly kolem zápěstí správně probudíme, okamžitě se zvýší rozsah i síla. Ukážeme nervovému systému, že se není čeho bát.
InCollage_20220725_152310226.jpg

Mě extrémně baví vytvářet most mezi rehabilitací a silovým tréninkem. Dokonce věřím, že rehabilitace a silový trénink jsou to samé. Když za mnou přijde klient v bolesti, chci z něj nejprve udělat klienta bez bolesti. A potom ho dostat do stavu nesmrtelnosti, kdy je schopný poradit si s jakoukoliv pohybovou nebo silovou výzvou, která se mu postaví do cesty.

Hrudní_Koš_Původní (1).jpg

Bolavé rameno umí zavařit. Člověk potom může v dobré víře vyzkoušet úplně všechny cviky na jeho nápravu a dostane se.. nikam. To, co se totiž často opomíjí, jsou základy ramene. Tedy lopatka a svaly kolem ní. Asi nejdůležitějším stabilizačním svalem lopatky je potom pilovitý sval. Pokud nefunguje pilovitý sval, nemůžete od ramene očekávat, že bude silné a bez bolesti. Chybí totiž ten nejdůležitější základ. Jak poznáte, že je potřeba se na pilovitý sval zaměřit?

Chcete se učit dlouhodobě, strukturovaně a víc do hloubky?
bottom of page