Chodidla

Na nohách to stojí, o tom žádná. Chodidla, zdravá klenba a správně rozprostřené prsty jsou proto naprostý základ. Jako jo, můžeš si odfrknout a nazvat mě detailistou, že jako palec sem a malíček tam, ale je třeba si uvědomit, že žádný problém na začátku řetězu (v tomhle případě špatná klenba -> špatný postoj a špatný nášlap) na začátku řetězu nikdy nezůstane. Problémy tvé klenby se řetězí do kolen, kyčlí a nakonec (jako vždy) i do zad. Ale nebudu se moc rozepisovat, na tohle si prostě musí každý přijít sám. Jestli už sis na to přišel, tady máš ode mě souhrn nejrelevantnějších článků, co jsem na téma napsal.

1) Dostaň prsty od sebe

QUICK TIP PRO ZDRAVĚJŠÍ NOHU

Původně mělo být v nadpisu Prstění pro začátečníky, ale bylo by dětinský a sexistický vůbec něco takovýho napsat, tak jsem to radši změnil. Z toho taky mohl být dobrej faux pas [čti faux pas]. Naše chodidlo je navrženo pro volnost, chápavost terénu, vnímání povrchu, pohyb, prostor. Nic proti botám, ale v tomhle ohledu dost smrděj.

více zde...

2) Používej chodidlo i při tréninku

CHODIDLO PRO SÍLU, VÝKON A NESKONALÝ DŘEP.

Poslední dobou dost ujíždím na chodidlech a kotnících. Pravidelně navštěvuji stránky s jejich tématikou, sleduji obsáhlá bezbotá videa, prostě jsem se zamiloval až po holeně. (už mi to ani nepište, stejně s těmi divnými úvody nepřestanu). 

 
více zde...

3) Nechoď jako kačer Donald

(a i to dřepování bych dělal nějak lidsky)

ŠPIČKY DO STRAN V ČR NECHCEME

Všímáš si své chůze? Chodíš jemně pata-špička, nebo plácáš o zem celým chodidlem a dupeš, jako bys právě vylezl z moře a chtěl srovnat Tokio se zemí? No a co špičky vytočené do stran, máš?

Při chůzi se toho dá podělat fakt dost, ale dneska se zaměřím jen na špičky, ať z těch instapostů nedělám encyklopedii od A do Z ve dvaceti vydáních.
 
více zde...
DŘEPUJEŠ JAK KAČER DONALD?

Včera jsem psal o špičkách vytáčejících se do stran při chůzi. Někdo mi odvětil do komentářů, že to je normální u lidí s velkými stehny a že s těma svýma špejlema vůbec nemůžu vědět, vo co gou. Tak jo, koukneme se na špičky při dřepu.

Každý má při dřepu špičky různě vytočené, je to dané stavbou kyčlí, mobilitou, náklonem pánve, šířkou postoje apod. To je v pořádku a já nemám nic proti.
více zde...

4) Zahoď vložky do bot!

PROČ VLOŽKY DO BOT SMRDÍ!

„No já mám plochý chodidla a nosim na to ty ortopedický vložky od doktora.“
„Jo? Super, a jak dlouho?“
„No tyjo, od patnácti, tak to je to už vlastně deset let.“
„Aha, a proč že máš ještě ty plochý chodidla?“

Já teda nejsem žádnej doktor, ale pokud jeden problém řešim deset let stejným způsobem a nezabírá to, asi je na čase změnit přístup. Tenhle rozhovor mimochodem není nic neobvyklého. Vlastně každý cvičenec s plochou klenbou mi poví něco hodně podobného.
více zde...

5) Užívej si svobodu v podobě bosé nohy

(trocha footfetish poezie)

Miluju nošení barefootových bot.

A ještě víc miluju je nenosit.

Barefootová bota nám chrání chodidlo, je společensky přijatelná a člověk se v ní cítí, no, skoro jako bos. Takže když jsem na vycházce v lese a zrovna mi nehrozí, že mě kvůli tomu vyhodí z divadla...
více zde...
KDYŽ TI ZAHÝBAJ PALCE, JE TO NAPRD 

(vlož náhodný vtip o nevěře a soucitné uchechtnutí)

Na nohách to stojí, to je jasný. Palec mimo pozici může způsobovat různé problémy - mění nám chůzi, těžiště a nakonec cvičení s palcem křivějším než Ptačí hnízdo může též mít svá úskalí.
více zde...
VYDATNÁ STIMULACE CHODIDLA?

Netuším, který certifikovaný korporát vyrobil tenhle foam roller, ale vážně si ho užívam.

Dovolenkuju u rodičů na chatě. Chtěli po mě pomoct zamlátit pár kůlů do země, že už jsou jako stařičtí. To ale není pointa. Pointa je, že jsem se musel navléknout do roky starého „chatového“ oblečení. 

 
více zde...
O chodidla je třeba pečovat. Dáváme jim záhul denně nošením bot, tak je třeba jim dopřát i trochu pohybu, vjemů a povědomí při tréninku.

Pokud nemáš informací nikdy dost, pokud se nechceš přestat zlepšovat a rozvíjet, je tu pro tebe moje Učebna.

Posuň svoje znalosti na novou úroveň, poznej lidské tělo do hloubky a nauč se, jak být nesmírně silný a nebetyčně zdravý.