KOTNÍKY

Když se řekne dřep, většina z vás si představí takovou tu pozici, ve které máte pocit, že každou chvíli přepadnete na zadek. Jestli chcete dobrý a stabilní dřep, potřebujete kotníky, co se umí hýbat. Kotníky bez správné hybnosti můžou kromě přepadávání a předklánění u dřepu způsobovat taky bolesti holení a kolen. Bohužel na zatuhlé kotníky trpí  obrovská část dospělé populace. Pár let hraní fotbalu nebo chození na podpatku a je vymalováno. Samozřejmě jsou to zvratné procesy, takže hurá zvracet! 
1) Navrať kotníku ztracený ohyb

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (7.) - #MOBILITAKOTNIKU I.

Některý cvik na mobilitu kotníku zabere častěji, jiný zase méně. Jestli je jeden lepší než druhý, to asi nerozhodnu, každopádně na videu je streč, který se v mém žebříčku funkčnosti dostal hodně vysoko. Funguje totiž hodně často a často hodně rychle.

Setup: klekni si tak, že si na jedné noze sedíš a druhou máš před sebou. Mezi nohama měj pravý úhel. Snaž se silou ruky a těla tlačit koleno před špičku tak, aby šlo ve směru špičky...

více zde
2) Protáhni kotník v obou směrech

KOTNÍKOPRSTOTEST PRO ODVÁŽNÉ

Mám pro vás malý kotníkoprstotest (a teď třikrát co nejrychleji sebou) na ozkoušení zdraví vašich nohou. Ještě než se ale pustíme do zadání, prosím o minutu ticha za svoje R2D2 & C3PO ponožky, co na fotce zanikly.

 

Odtruchlili jste poctivě celou minutu? Neva, počkám.

Tak jo - zadání není těžké - u cviku nahoře chcete co nejvíc ohnout prsty a kotníky a přisednout je plnou vahou zadku...

více zde
3) Postarej se o chodidla
Pokud trpíš platfusama nebo třeba vysokou klenbou, může být práce na mobilitě kotníku nekonečná.  Navíc nezapomeň, že kotník musí být nejen mobilní, ale taky stabilní.
Tak, a teď už víš, jak na kotníky. Nic těžkýho to není, jen je třeba být trpělivý. Kotníky ti dlouho zatuhávaly, takže potřebujou čas.

Pokud nemáš informací nikdy dost, pokud se nechceš přestat zlepšovat a rozvíjet, je tu pro tebe moje Učebna.

Posuň svoje znalosti na novou úroveň, poznej lidské tělo do hloubky a nauč se, jak být nesmírně silný a nebetyčně zdravý.