KOTNÍKY

Když se řekne dřep, většina z vás si představí takovou tu pozici, ve které máte pocit, že každou chvíli přepadnete na zadek. Jestli chcete dobrý a stabilní dřep, potřebujete kotníky, co se umí hýbat. Kotníky bez správné hybnosti můžou kromě přepadávání a předklánění u dřepu způsobovat taky bolesti holení a kolen. Bohužel na zatuhlé kotníky trpí  obrovská část dospělé populace. Pár let hraní fotbalu nebo chození na podpatku a je vymalováno. Samozřejmě jsou to zvratné procesy, takže hurá zvracet! 
1) Navrať kotníku ztracený ohyb

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (7.) - #MOBILITAKOTNIKU I.

Některý cvik na mobilitu kotníku zabere častěji, jiný zase méně. Jestli je jeden lepší než druhý, to asi nerozhodnu, každopádně na videu je streč, který se v mém žebříčku funkčnosti dostal hodně vysoko. Funguje totiž hodně často a často hodně rychle.

Setup: klekni si tak, že si na jedné noze sedíš a druhou máš před sebou. Mezi nohama měj pravý úhel. Snaž se silou ruky a těla tlačit koleno před špičku tak, aby šlo ve směru špičky...

více zde
2) Protáhni kotník v obou směrech

KOTNÍKOPRSTOTEST PRO ODVÁŽNÉ

Mám pro vás malý kotníkoprstotest (a teď třikrát co nejrychleji sebou) na ozkoušení zdraví vašich nohou. Ještě než se ale pustíme do zadání, prosím o minutu ticha za svoje R2D2 & C3PO ponožky, co na fotce zanikly.

 

Odtruchlili jste poctivě celou minutu? Neva, počkám.

Tak jo - zadání není těžké - u cviku nahoře chcete co nejvíc ohnout prsty a kotníky a přisednout je plnou vahou zadku...

více zde
3) Postarej se o chodidla
Pokud trpíš platfusama nebo třeba vysokou klenbou, může být práce na mobilitě kotníku nekonečná.  Navíc nezapomeň, že kotník musí být nejen mobilní, ale taky stabilní.
Tak, a teď už víš, jak na kotníky. Nic těžkýho to není, jen je třeba být trpělivý. Kotníky ti dlouho zatuhávaly, takže potřebujou čas.
TOP