KŘIVÁCKEJ LEXIKON

Křiváckej lexikon je příručka pro každého, kdo cítí, že mu jeho vlastní tělesné křiváctví stojí v cestě a je odhodlaný s ním zamávat. Lexikon je takový herbář pro moje články. Články jsou zde utřízeny do kapitol, každá kapitola učí mávat s křiváctvím v jiné části těla a je poskládaná tak, aby žádný kámen nezůstal neodkrytý. Hodně štěstí!

RAMENA

Pokud chceš opravit svoje ramena, nemůžeš se bohužel na ramena moc zaměřovat. Asi už jsi touhle dobou pochopil, že problém není tam, kde to bolí a že je potřeba nejdřív prozkoumat svoje tělo a hledat co za bolestí opravdu stojí. Leč neboj se nic, většinou o příčině dávno víš, jenom sis to ještě v hlavě nepospojoval. Tahle kapitola Křiváckýho lexikonu tě protáhne nejběžnějšími zdroji bolestí ramen i jejich řešením. Enjoy!
1) Fix the spine first!

Vždycky postupuj od centra k periferii. Nejdřív je potřeba postarat se o velké věci, protože ty malé jinak nebudou dávat smysl. Přesně z toho důvodu při péči o ramena nezačínáme rotátorovou manžetou, ale celou hrudní a krční páteří. Stejný princip, proč se nesekají třísky, než se pokácí strom.

defekty.jpg

CESTA DO STŘEDU TĚLA

- MOBILITA HRUDNÍ PÁTEŘE

Je to až s podivem, jak dlouho mi trvalo odhalit opravdový střed našeho těla a konečně změnit způsob, jakým tělo rozhýbávám.

 

Vždycky jsem věděl, že má být páteř pohyblivá, aby byla zdravá. Taky jsem věděl, že bych měl sem tam do rozcvičky přidat nějaký cvik na mobilitu páteře, protože, no...

více zde

neck harness bros.png

KRK! KRK! KRK! - 

Lepší než deset doktorů.

Aneb: pořádnej krk lepší než deset doktorů. Pokud jsi, jako já, na cestě za zdravým a silným tělem, potřebuješ taky zdravý a silný krk. No a já tě teď provedu tím, jak svůj krk dostat do stavu nezničitelnosti.

více zde

2) Nastartuj trapézy a uvolni hrudník

Trapézy jsou další velcí hráči. Věř tomu nebo ne, ale trapéz není jen ten trojúhelník, co ti na pláži čučí z tílka. Dělí se na horní, střední a dolní vlákna. Všechny trapézy pomáhají držení těla, pohybu lopatek, nastavení ramen a všechny zaslouží péči. První drill pomáhá aktivovat především dolní vlákna a taky velmi efektivně uvolňuje oba prsní svaly. Druhý drill se stará hlavně o horní vlákna trapézu, která jsou často přetížená a neplní svoji posturální funkci.

DOKUD SI NEUKLIDÍŠ RAMENA, ŽÁDNEJ POČÍTAČ

Tohle mě naučila moje máma, tenkrát (ok, minulej víkend) sice mluvila o Bioniclech (ok, o Teletubbies plyšácích), ale já z lekce těžím dodnes.

Jestli máš ramena mimo pozici, je třeba je umístit zpět. Jestli máš ramena moc nízko nebo vysoko, každé jinak vtočené, trpíš bolestmi a denodenní pumpovačka manžety nezabírá, jestli jsi hrbatý IT bojovník, nebo co já vim - můžeš se potýkat s nerovnovážným zapojením horního a dolního trapézu.

více zde

MÁŠ DLOUHÝ TRAPÉZY?

Jestli tvoje trapézy připomínají střechu bez okapu - nemáš žádný ramena, možná je tvůj horní trapéz moc dlouhý.

Jak se tohle stane? Odjakživa vlastně u jakéhokoliv cviku slyšíme - dej ramena dolu - u benče, u kliku, u farmáře, u tahu, u přítahů - ramena dolu.

No jo, ale co když máš už tak ramena moc nízko? Co když je tvůj horní trapéz přetížený a neaktivní a moc dlouhý? Přidej k tomu zkrácený malý prsní sval a křídla (věci, co ti tahají ramena ještě níž) a normálně přijdeš o okap...

více zde

3) Uvolni křídla

Jestli se snažíš cvičit cviky s rukama nad hlavou - military press, TGU, stojka - potřebuješ volná křídla. Křídla jsou ten sval, co této pozici brání už jen svojí funkcí, mají totiž na starost všechno, co při zvedání ruky nad hlavu nechceš. Bohužel je to sval, co bývá dost přesvalenej a tuhej, hlavně ze shybů, pozvedů a přítahů činky v předklonu.

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (6.) - #MOBILITARAMEN I.

Zkoušeli jste test svícnem z minulého postu a selhali? Máte mizernou mobilitu v ramenou? Lámete se u tlaků činky nad hlavu v zádech? Čas na Kvazi streč!

Problémy s mobilitou v OH pozici (všude, kde jsou ruce nad hlavou - stojka, vzpírání, crosffiťáckej swing apod.) často pochází od zatuhlých křídel. Tenhle nedostatečný rozsah v ramenou pak často při cvič...

více zde

4) Posiluj rotátorovou manžetu

Tenhle přístup k rotárové manžetě zůstává často opomenutý. Manžeta stabilizuje tvoje ramena v pohybu, takže kdykoliv visíš na větvi, ručkuješ, tlačíš činky nad hlavu nebo nahazuješ omítku, manžeta tě podrží. Posiluj jí tak, jak je jí to nejvíc přirozený!

DVA CVIKY PRO NEPRŮSTŘELNOU MANŽETU A LOPATKU

Když se řekne rotátorová manžeta, každému se vybaví ty obskurní pohyby s rehabilitačníma gumičkama, co jich vyjede asi milion, když se zadá "rotator cuff" do youtubu. A nic proti nim, jsou super a mají svoje místo.

ALE! rotátorová manžeta nemá jen rotační funkci, ač se to tak může z názvu zdát. Má především funkci stabilizační. Ramenní kloub je nejmobilnější kloub těla a trochu připomíná golfový míček na týčku (to je ta špejle na kterou se pokládá míček před odpalem, nic si z toho nedělej, taky jsem to musel googlit). A úkol rotátorové manžety je...

 

více zde

Pokud nemáš informací nikdy dost, pokud se nechceš přestat zlepšovat a rozvíjet, je tu pro tebe moje Učebna.

Posuň svoje znalosti na novou úroveň, poznej lidské tělo do hloubky a nauč se, jak být nesmírně silný a nebetyčně zdravý.

Zápěstí

Zápěstí je další křivák-friendly část těla. Stačí jedna malá zlomenina z dětství, závislost na playstationu (nebo playboyi) o pár let později a v kombinaci s prací v kanclu ve věku pokročilejším, máme na stole zápěstí o ohebnosti zámecké dlaždice. Nejhorší efekt na zápěstí má ovšem cvičení. Totiž cvičení s na prd technikou. Jak zápěstí rozhýbat a jak se o něj postarat bych vám rád ukázal v téhle záložce křiváckýho lexikonu.
1) Rozhýbej svoje zápěstí
Zápěstí je hodně pohyblivý kloub, umí se ohnout dopředu, dozadu, do stran, umí kroužit. Pokud není hybné, je zatuhlé a pokud je zatuhlé, dost možná bude bolet. Věnujte mu trochu pohybu a schválně, co se stane.

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (4.) - #MOBILITAZAPESTI I.

Lexikon pokračuje, tentokrát přímo z podkrovíčka. Hlavu jsem ze záběru empaticky vyřadil, ale děkovat můžete samozřejmě i později. ZÁPĚSTÍ! Ta věc bolí. U stojek, u benče, u vzpírání, u tlaků nad hlavu. No jo, ale je to správně?...

více zde

2) Opírej se o ruce
Naše ruce jsou stvořené pro oporu - při lezení, při kliku, při stojce. Zápěstí je zdravé zatěžovat vahou těla a je třeba to dělat nejen často, ale hlavně správně.

QUICK TIP PRO KLIK

Jsme lidi, máme ruce. Taky stavíme budovy a logicky jim děláme pevný základy, aby se pak zbytek domu nekroutil a nehroutil. Ruce jsou u kliku naše základy, na nich stavíme lokty, ramena a lopatky.

Prsty stažené k sobě, dlaně zkroucené do mušle, to není silný základ. Zdravá ruka je široká a působí nám jako opora celou svojí plochou...

více zde

3) Nauč se chytat činku pořádně
Super, takže už se zápěstí hýbe, hodiny v kanclu jsme mu vynahradili pravidelnou rozcvičkou. Taky už se o zápěstí umíme pořádně opřít. Teď  ho ještě nehuntovat špatným úchopem při tréninku s činkou. I pro správný úchop jsou totiž pravidla.

Jak se chytá činka na tlaky?

Vidím to často. Bandáže na zápěstí pro tlaky vleže i vestoje. Nejlépe je nasadit už na rozehřívací série s prázdnou osou. 
Sám jsem se té chyby dopouštěl. Bolela mě zápěstí a bandáže pro mě byly dobrá záplata.

Určitě to ale není dobře. Slabiny jsou přeci od toho, aby se trénovaly, ne obcházely.

 

více zde

4) Zapomeň na klopení zápěstí, mačkej!
Jak ze zápěstí dostat maximální sílu a udělat si z předloktí špalky na zabíjení kyklopů?! Mačkání činky zachránilo nejednu z mých maximálek, a teď se s vámi podělím, jak na něj.

QUICK-TIP: MAČKÁNÍ ČINKY

Mačkání činky je jedna z mých nejsilnějších zbraní. Trhá mi to srdce, ale budu se o ni muset podělit. Jestli ti jde o sílu (asi jo, protože co jiného bys tu dělal) už určitě chápeš, že je to všechno o technice, o umění se zpevnit, o dýchání a vůbec o hromadě vychytávek a jedi triků. No a tohle je jeden z těch účinně jednoduchých a jednoduše účinných fíglů. Je to pro každého - potřebuješ jen otevřenou mysl a alespoň jednu ruku s prsty.

více zde

Zápěstí není žádná atomová věda, když ho budete poctivě rozhýbávat a správně posilovat, je velká šance, že bude pohyblivé a silné. Zní to jako naprosto retardovaná věta, ale občas věci prostě jsou retardovaně jednoduché. 

Pokud nemáš informací nikdy dost, pokud se nechceš přestat zlepšovat a rozvíjet, je tu pro tebe moje Učebna.

Posuň svoje znalosti na novou úroveň, poznej lidské tělo do hloubky a nauč se, jak být nesmírně silný a nebetyčně zdravý.

Kyčle

Mobilita a rovnováha kyčlí je extrémně důležitá pro kohokoliv, kdo to myslí se zvedáním vážně. Hluboký dřep s rovnými zády je privilegium, které si většina z nás prostě musí zasloužit. A když odhlédneme od zvedání, nerovnováha v kyčlích je zdrojem obrovského množství bolavých zad. Proto je třeba o kyčle pečovat a já vám ukážu jak.
1) Nauč se odpočívat v hlubokém dřepu
(a nebo se v něm rozcvičuj)
Jak vypadá tvoje rozcvička na dřep? Jestli se rozcvičuješ pitím nakopávače na baru a tvůj dřep je zahnutej jak chlupy v nose, řešení se přímo nabízí. Snaž se ve spodní pozici dřepu trávit co nejvíc času - a nebo se v ní rovnou rozcvič.

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (3.) - #MOBILITAKYCLI II.

Chtěli jste to a máte to mít. Dřepovací rozcvička. Tahle příjemnost teda kromě kyčlí samozřejmě trefí i celý zbytek těla. Takže se nenechte zmást názvem. Pokud na vás ve spodní pozici dřepu vypadávají kostlivci (borcení kolen, kotníků, kulacení beder apod...

více zde

2) Žabákuj (probuď spící flexory kyčlí)
Každý chce ass to grass dřep a už málokdo řeší posilování flexorů kyčlí. Pokud se bavíme o hlubokém dřepu, silné a aktivní flexory jsou absolutní must-have. Když ohybače spí, dřep nikdy není tak hluboký a vzpřímený, jak by mohl být.

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (5.) - #MOBILITAKYCLI III.

 

Jak se při dřepu probourat zadkem do zemského jádra a ještě o kousek dál? Je to jednoduchý, dělej aktivní žábu.

Tenhle cvik (žába nebo taktická žába) je k vidění opravdu často, většinou ale v pasivní formě. Tzn. člověk se do krajní pozice tlačí silou loktů a ne silou flexorů (ohybačů) kyčlí. A ač nemám nic proti, stejně mám pocit, že jde žába dělat trochu líp.

více zde

3) Poznej středověk - protahování zadku
Pokud máš při dřepu problém dostat kolena od sebe nezávisle na tom, jak moc na tebe kouč řve, abys je vytočil, možná bojuješ se zatuhlým zadkem. Zkus ho protáhnout a pokud to uděláš dost bolavě a středověce, na pozici kolen pocítíš okamžitý rozdíl.

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (2.) - #MOBILITAKYCLI I.

Pro ty z vás, kdo máte zatuhlé kyčle, chodíte a dřepujete se špičkama vytočenýma příliš do stran, bolí vás bedra apod., je tohle další mučeníčko. Lámání kyčlí mu říkáme a na mých hodinách je věru oblíbené.

Začne se výpadem, třeba levou vpřed a pravou vzad. Levé chodidlo a pravé koleno budou v jedné lince, v levém koleni bude pravý úhel a pravá noha se posune co nejvíc dozadu. 

více zde

4) Protáhni flexory - konečně správně
Zatuhlé flexory jsou obrovské zlo. Spouští totiž dlouhý řetězec událostí. Jednak klopí pánev - způsobují kačeří zadek, ale taky ztěžují jakékoliv dřepování, bolí z nich záda, kolena, no prostě zlo. Naštěstí je tu ale záchrana - antikačer.

ANTIKAČER

Pořád tu spamuju s hejtem na kačeří prdele, ale zatím jsem neposlal jediné řešení. No, tak tady máte jeden z osvědčených strečů, který vám zaručeně pomůže dostat se z Ducklandu.

Flexory kyčlí jsou soubor svalů, který pomáhá přitahovat nohu k tělu. Zkracují se sezením, špatnou chůzí, špatným zvedáním a neaktivitou zadku. Čím zkrácenější flexory a neaktivnější zadek, tím víc kačer. Zní to jako jednoduchý problém a tak by měl být i jednoduše vyřešen. Jenže málokdo ví, jak správně uvolnit flexory a aktivovat zadek. No a v tomto streči máte obojí v jednom.

více zde

5) Nauč svoje kyčle interní a externí rotaci
Jedna věc je uvolněný zadek a druhá věc je aktivní zadek. Uvolněný zadek dá kolenům prostor, aby mířila při dřepu ven, aktivní zadek je tam pošle. Proto volný zadek nestačí, musí být taky aktivní a silný.

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (8.) - #MOBILITAKYCLI IV.

90/90, alias poloviční hákenkrojc je další oblíbená kratochvíle mezi mými cvičenci. Jedná se o velmi komplexní mobilizaci kyčlí - tenhle cvik vás rozhýbe a potrápí jako málokterá jiná mobilita. Legenda dokonce praví, že to Prometheus s tím orlem neměl až tak zlý, protože nikdy nevyzkoušel 90/90. No nevim.

 

více zde

Tohle je můj recepis na křivácký kyčle - trávit spoustu času ve dřepu, aktivovat a protahovat flexory, aktivovat a protahovat zadek a hodně v kyčlích rotovat.

Pokud nemáš informací nikdy dost, pokud se nechceš přestat zlepšovat a rozvíjet, je tu pro tebe moje Učebna.

Posuň svoje znalosti na novou úroveň, poznej lidské tělo do hloubky a nauč se, jak být nesmírně silný a nebetyčně zdravý.

KOLENA

Jak se postarat o kolena? No, žádná zábava. Seznam příčin bolesti kolen je delší než čínská zeď a blbý je, že bolest kolen skoro nikdy nevychází z kolen. Pokud bolí kolena, problém může být v kotnících, kyčlích, nastavení pánve, aktivitě jednotlivých hlav zadku, rovnováze mezi přední a zadní stranou stehen, v technice cvičení, v přetížení... Tato všechna témata bohužel v křivákovi nemůžu obsáhnout, proto jsem vybral pár nejdůležitějších bodů, jak bolesti kolen předejít.
1) Dřepuj často, dřepuj hluboko a pusť kolena před špičky

Hluboký dřep je pro naše kolena extrémně zdravý. Měli bychom v něm trávit čas každý den jakožto v odpočinkové pozici a ideálně bychom v něm i měli být silní. Proto jestli cvičíš dřepy, neboj se zařadit i ty opravdu hluboké - jít tak nízko, kolik ti rovná záda dovolí. Taky se při těchto hlubokých dřepech neboj pustit kolena za "magickou hranici" špiček, samozřejmě s přiměřenou vahou. Článek je pouze ilustrační, pointa zůstává - dřepuj často, dřepuj hluboko a pusť kolena před špičky.

KOLENA PŘI DŘEPU NESMÍ JÍT PŘED ŠPIČKY!

Kecám. A hned Vám řeknu proč.

Nedávno jsem v jedné diskuzi narazil na zajímavý názor. Slečna posílala video svého dřepu a prosila o pomoc. Hned se přiřítil princ na bílém koni s něčím ve smyslu “Hlavně dávej pozor, ať ti nejdou kolena přes špičky, a taky bacha, abys kolena nahoře nepropínala”. (nechci být zlý, ale klučina v životě viděl těžký dřep asi z hodně veliké dálky)...

více zde

2) Když už dřepuješ, dělej to správně

Dřep má zbytečně špatnou pověst. Jako jo, spousta lidí si dokázala dřepem oddělat kolena. Asi stejně, jako si nejeden šikula zvládl u čištění pušky ustřelit ucho. Stejně tak, jako není na vině flinta po dědovi, není na vině ani dřep. Při dodržení pár základních pravidel zůstanou kolena celá a nadšenci do zbraní nebudou muset všechny profilovky fotit opravdu jen z profilu.

PROČ TĚ ZE DŘEPU BOLÍ KOLENA A PROČ SI ZA TO MŮŽEŠ SÁM?

První krok je si přiznat, že není problém ve dřepu, ale v tobě.

Druhý krok je nasát doušek ze studnice mojí geniality a dozvědět se, kde je zakopanej pes. (Kamarádky vědma mi předpověděla, že budu jednou arogantní čurák. Ha, prej jednou.)...

více zde

3) Protahuj stehna, ulevíš kolenům

Ok, takže už dřepuješ a dřepuješ správně, super. Teď se nauč po tréninku dřepů postarat o svoje ohybače kyčlí a hlavně stehna. Jeden z důvodů, proč ze dřepu bolí kolena, můžou být i zatuhlá stehna. Stehno v celodenní tenzi není žádná výhra, tvrdý svaly jsou super při tréninku, mimo něj pro ně ale není místo. Přes den mají být volné jak těsto na koblihy. Cvik ve článku dole nejdřív protáhne ohybače, potom (při podložení zadní nohy) zaútočí i na zatuhlá stehna.

ANTIKAČER

Pořád tu spamuju s hejtem na kačeří prdele, ale zatím jsem neposlal jediné řešení. No, tak tady máte jeden z osvědčených strečů, který vám zaručeně pomůže dostat se z Ducklandu.

Flexory kyčlí jsou soubor svalů, který pomáhá přitahovat nohu k tělu. Zkracují se sezením, špatnou chůzí, špatným zvedáním a neaktivitou zadku. Čím zkrácenější flexory a neaktivnější zadek, tím víc kačer. Zní to jako jednoduchý problém a tak by měl být i jednoduše vyřešen. Jenže málokdo ví, jak správně uvolnit flexory a aktivovat zadek. No a v tomto streči máte obojí v jednom.

více zde

4) Dostaň do rovnováhy předek a zadek

Spousta dřepařů (mě nevyjímaje) si zadělala na problémy s koleny nerovnoměrným zapojením předku a zadku stehen. Pravidlo zní - za každý cvik dominantní na předek stehen je třeba zaplatit cvikem dominantním na zadek stehen a zadek (za každý čelní dřep platíš rumunským tahem nebo hip-thrustem). Takže až budeš plánovat svůj trénink, na tohle je třeba myslet. Taky neuškodí aktivace zadních řetězců. Začni prvním cvikem jako prvním kolem buzení hamstringů. Pokud chceš probudit i zadek, dej nohy na zem a pod záda cca 35cm lavičku, možno dělat jednonož.

AKTIVACE HAMSTRINGŮ

Chcete-li mít aktivní šunkostruny, vyzkoušejte vyvýšený polomost. Zapomeňte na stokilové hip-thrusty, pokud nezvládáte ani tuto variantu bez zátěže.

Že jedete zákopy na stroji, nebo dokonce i rumunské mrtvé tahy (dyť je to funkční a s volnou vahou a na core, žejo) nic neznamená, pokud nemáte skutečně aktivní hamstringy...

více zde

Druhé kolo buzení bude trochu bolavější, ale cílenější na podkolenní část hamstringů. První cvik se některým případům daří vykompenzovat a odtahat předky stehen, u druhého už není šance, než zapojit opravdu jen hamstringy (ale to ucítíš sám).

HAMSTRING POWA!

Většina hamstringů bývá asi tak aktivní jako facebookovej profil matky Terezy, takže tady máte malé šťouchnutí (určitě pamatujete šťouchnutí) pro zadní stranu vašich stehen.

Hamstringy (když už) trénujeme většinou v kyčelním ohybu - tahy na tisíc způsobů, swingy, předklony a další. Málo cviků pak ale míří na jejich funkci ohýbat koleno...

více zde

5) Postarej se o klenbu, kotníky a kyčle
Jak už jsem psal, kolena si málokdy můžou za svoje problémy. Problém je ve všech silách okolo, které neustále tahají koleno mimo jeho přirozenou pozici. Jsou to síly ze zatuhlých kyčlí, platfusů, nemobilních a nestabilních kotníků. O tyhle je třeba se postarat a tady je doporučená četba.
Jestli už bolestmi kolen trpíš, tyhle rady nemusí být pro tebe. I když jednu bych měl - na nic nečekej a obrať se na odborníka. Ve většině případů totiž žádný "ono se to rozchodí" fungovat nebude. A abych nekončil negativním sdělením, tady je pozitivní zpráva na konec - degradace chrupavky je nevratná.

Pokud nemáš informací nikdy dost, pokud se nechceš přestat zlepšovat a rozvíjet, je tu pro tebe moje Učebna.

Posuň svoje znalosti na novou úroveň, poznej lidské tělo do hloubky a nauč se, jak být nesmírně silný a nebetyčně zdravý.

KOTNÍKY

Když se řekne dřep, většina z vás si představí takovou tu pozici, ve které máte pocit, že každou chvíli přepadnete na zadek. Jestli chcete dobrý a stabilní dřep, potřebujete kotníky, co se umí hýbat. Kotníky bez správné hybnosti můžou kromě přepadávání a předklánění u dřepu způsobovat taky bolesti holení a kolen. Bohužel na zatuhlé kotníky trpí  obrovská část dospělé populace. Pár let hraní fotbalu nebo chození na podpatku a je vymalováno. Samozřejmě jsou to zvratné procesy, takže hurá zvracet! 
1) Navrať kotníku ztracený ohyb

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (7.) - #MOBILITAKOTNIKU I.

Některý cvik na mobilitu kotníku zabere častěji, jiný zase méně. Jestli je jeden lepší než druhý, to asi nerozhodnu, každopádně na videu je streč, který se v mém žebříčku funkčnosti dostal hodně vysoko. Funguje totiž hodně často a často hodně rychle.

Setup: klekni si tak, že si na jedné noze sedíš a druhou máš před sebou. Mezi nohama měj pravý úhel. Snaž se silou ruky a těla tlačit koleno před špičku tak, aby šlo ve směru špičky...

více zde
2) Protáhni kotník v obou směrech

KOTNÍKOPRSTOTEST PRO ODVÁŽNÉ

Mám pro vás malý kotníkoprstotest (a teď třikrát co nejrychleji sebou) na ozkoušení zdraví vašich nohou. Ještě než se ale pustíme do zadání, prosím o minutu ticha za svoje R2D2 & C3PO ponožky, co na fotce zanikly.

 

Odtruchlili jste poctivě celou minutu? Neva, počkám.

Tak jo - zadání není těžké - u cviku nahoře chcete co nejvíc ohnout prsty a kotníky a přisednout je plnou vahou zadku...

více zde
3) Postarej se o chodidla
Pokud trpíš platfusama nebo třeba vysokou klenbou, může být práce na mobilitě kotníku nekonečná.  Navíc nezapomeň, že kotník musí být nejen mobilní, ale taky stabilní.
Tak, a teď už víš, jak na kotníky. Nic těžkýho to není, jen je třeba být trpělivý. Kotníky ti dlouho zatuhávaly, takže potřebujou čas.

Pokud nemáš informací nikdy dost, pokud se nechceš přestat zlepšovat a rozvíjet, je tu pro tebe moje Učebna.

Posuň svoje znalosti na novou úroveň, poznej lidské tělo do hloubky a nauč se, jak být nesmírně silný a nebetyčně zdravý.

Chodidla

Na nohách to stojí, o tom žádná. Chodidla, zdravá klenba a správně rozprostřené prsty jsou proto naprostý základ. Jako jo, můžeš si odfrknout a nazvat mě detailistou, že jako palec sem a malíček tam, ale je třeba si uvědomit, že žádný problém na začátku řetězu (v tomhle případě špatná klenba -> špatný postoj a špatný nášlap) na začátku řetězu nikdy nezůstane. Problémy tvé klenby se řetězí do kolen, kyčlí a nakonec (jako vždy) i do zad. Ale nebudu se moc rozepisovat, na tohle si prostě musí každý přijít sám. Jestli už sis na to přišel, tady máš ode mě souhrn nejrelevantnějších článků, co jsem na téma napsal.

1) Dostaň prsty od sebe

QUICK TIP PRO ZDRAVĚJŠÍ NOHU

Původně mělo být v nadpisu Prstění pro začátečníky, ale bylo by dětinský a sexistický vůbec něco takovýho napsat, tak jsem to radši změnil. Z toho taky mohl být dobrej faux pas [čti faux pas]. Naše chodidlo je navrženo pro volnost, chápavost terénu, vnímání povrchu, pohyb, prostor. Nic proti botám, ale v tomhle ohledu dost smrděj.

více zde...

2) Používej chodidlo i při tréninku

CHODIDLO PRO SÍLU, VÝKON A NESKONALÝ DŘEP.

Poslední dobou dost ujíždím na chodidlech a kotnících. Pravidelně navštěvuji stránky s jejich tématikou, sleduji obsáhlá bezbotá videa, prostě jsem se zamiloval až po holeně. (už mi to ani nepište, stejně s těmi divnými úvody nepřestanu). 

 
více zde...

3) Nechoď jako kačer Donald

(a i to dřepování bych dělal nějak lidsky)

ŠPIČKY DO STRAN V ČR NECHCEME

Všímáš si své chůze? Chodíš jemně pata-špička, nebo plácáš o zem celým chodidlem a dupeš, jako bys právě vylezl z moře a chtěl srovnat Tokio se zemí? No a co špičky vytočené do stran, máš?

Při chůzi se toho dá podělat fakt dost, ale dneska se zaměřím jen na špičky, ať z těch instapostů nedělám encyklopedii od A do Z ve dvaceti vydáních.
 
více zde...
DŘEPUJEŠ JAK KAČER DONALD?

Včera jsem psal o špičkách vytáčejících se do stran při chůzi. Někdo mi odvětil do komentářů, že to je normální u lidí s velkými stehny a že s těma svýma špejlema vůbec nemůžu vědět, vo co gou. Tak jo, koukneme se na špičky při dřepu.

Každý má při dřepu špičky různě vytočené, je to dané stavbou kyčlí, mobilitou, náklonem pánve, šířkou postoje apod. To je v pořádku a já nemám nic proti.
více zde...

4) Zahoď vložky do bot!

PROČ VLOŽKY DO BOT SMRDÍ!

„No já mám plochý chodidla a nosim na to ty ortopedický vložky od doktora.“
„Jo? Super, a jak dlouho?“
„No tyjo, od patnácti, tak to je to už vlastně deset let.“
„Aha, a proč že máš ještě ty plochý chodidla?“

Já teda nejsem žádnej doktor, ale pokud jeden problém řešim deset let stejným způsobem a nezabírá to, asi je na čase změnit přístup. Tenhle rozhovor mimochodem není nic neobvyklého. Vlastně každý cvičenec s plochou klenbou mi poví něco hodně podobného.
více zde...

5) Užívej si svobodu v podobě bosé nohy

(trocha footfetish poezie)

Miluju nošení barefootových bot.

A ještě víc miluju je nenosit.

Barefootová bota nám chrání chodidlo, je společensky přijatelná a člověk se v ní cítí, no, skoro jako bos. Takže když jsem na vycházce v lese a zrovna mi nehrozí, že mě kvůli tomu vyhodí z divadla...
více zde...
KDYŽ TI ZAHÝBAJ PALCE, JE TO NAPRD 

(vlož náhodný vtip o nevěře a soucitné uchechtnutí)

Na nohách to stojí, to je jasný. Palec mimo pozici může způsobovat různé problémy - mění nám chůzi, těžiště a nakonec cvičení s palcem křivějším než Ptačí hnízdo může též mít svá úskalí.
více zde...
VYDATNÁ STIMULACE CHODIDLA?

Netuším, který certifikovaný korporát vyrobil tenhle foam roller, ale vážně si ho užívam.

Dovolenkuju u rodičů na chatě. Chtěli po mě pomoct zamlátit pár kůlů do země, že už jsou jako stařičtí. To ale není pointa. Pointa je, že jsem se musel navléknout do roky starého „chatového“ oblečení. 

 
více zde...
O chodidla je třeba pečovat. Dáváme jim záhul denně nošením bot, tak je třeba jim dopřát i trochu pohybu, vjemů a povědomí při tréninku.

Pokud nemáš informací nikdy dost, pokud se nechceš přestat zlepšovat a rozvíjet, je tu pro tebe moje Učebna.

Posuň svoje znalosti na novou úroveň, poznej lidské tělo do hloubky a nauč se, jak být nesmírně silný a nebetyčně zdravý.