Kyčle

Mobilita a rovnováha kyčlí je extrémně důležitá pro kohokoliv, kdo to myslí se zvedáním vážně. Hluboký dřep s rovnými zády je privilegium, které si většina z nás prostě musí zasloužit. A když odhlédneme od zvedání, nerovnováha v kyčlích je zdrojem obrovského množství bolavých zad. Proto je třeba o kyčle pečovat a já vám ukážu jak.
1) Nauč se odpočívat v hlubokém dřepu
(a nebo se v něm rozcvičuj)
Jak vypadá tvoje rozcvička na dřep? Jestli se rozcvičuješ pitím nakopávače na baru a tvůj dřep je zahnutej jak chlupy v nose, řešení se přímo nabízí. Snaž se ve spodní pozici dřepu trávit co nejvíc času - a nebo se v ní rovnou rozcvič.

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (3.) - #MOBILITAKYCLI II.

Chtěli jste to a máte to mít. Dřepovací rozcvička. Tahle příjemnost teda kromě kyčlí samozřejmě trefí i celý zbytek těla. Takže se nenechte zmást názvem. Pokud na vás ve spodní pozici dřepu vypadávají kostlivci (borcení kolen, kotníků, kulacení beder apod...

více zde

2) Žabákuj (probuď spící flexory kyčlí)
Každý chce ass to grass dřep a už málokdo řeší posilování flexorů kyčlí. Pokud se bavíme o hlubokém dřepu, silné a aktivní flexory jsou absolutní must-have. Když ohybače spí, dřep nikdy není tak hluboký a vzpřímený, jak by mohl být.

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (5.) - #MOBILITAKYCLI III.

 

Jak se při dřepu probourat zadkem do zemského jádra a ještě o kousek dál? Je to jednoduchý, dělej aktivní žábu.

Tenhle cvik (žába nebo taktická žába) je k vidění opravdu často, většinou ale v pasivní formě. Tzn. člověk se do krajní pozice tlačí silou loktů a ne silou flexorů (ohybačů) kyčlí. A ač nemám nic proti, stejně mám pocit, že jde žába dělat trochu líp.

více zde

3) Poznej středověk - protahování zadku
Pokud máš při dřepu problém dostat kolena od sebe nezávisle na tom, jak moc na tebe kouč řve, abys je vytočil, možná bojuješ se zatuhlým zadkem. Zkus ho protáhnout a pokud to uděláš dost bolavě a středověce, na pozici kolen pocítíš okamžitý rozdíl.

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (2.) - #MOBILITAKYCLI I.

Pro ty z vás, kdo máte zatuhlé kyčle, chodíte a dřepujete se špičkama vytočenýma příliš do stran, bolí vás bedra apod., je tohle další mučeníčko. Lámání kyčlí mu říkáme a na mých hodinách je věru oblíbené.

Začne se výpadem, třeba levou vpřed a pravou vzad. Levé chodidlo a pravé koleno budou v jedné lince, v levém koleni bude pravý úhel a pravá noha se posune co nejvíc dozadu. 

více zde

4) Protáhni flexory - konečně správně
Zatuhlé flexory jsou obrovské zlo. Spouští totiž dlouhý řetězec událostí. Jednak klopí pánev - způsobují kačeří zadek, ale taky ztěžují jakékoliv dřepování, bolí z nich záda, kolena, no prostě zlo. Naštěstí je tu ale záchrana - antikačer.

ANTIKAČER

Pořád tu spamuju s hejtem na kačeří prdele, ale zatím jsem neposlal jediné řešení. No, tak tady máte jeden z osvědčených strečů, který vám zaručeně pomůže dostat se z Ducklandu.

Flexory kyčlí jsou soubor svalů, který pomáhá přitahovat nohu k tělu. Zkracují se sezením, špatnou chůzí, špatným zvedáním a neaktivitou zadku. Čím zkrácenější flexory a neaktivnější zadek, tím víc kačer. Zní to jako jednoduchý problém a tak by měl být i jednoduše vyřešen. Jenže málokdo ví, jak správně uvolnit flexory a aktivovat zadek. No a v tomto streči máte obojí v jednom.

více zde

5) Nauč svoje kyčle interní a externí rotaci
Jedna věc je uvolněný zadek a druhá věc je aktivní zadek. Uvolněný zadek dá kolenům prostor, aby mířila při dřepu ven, aktivní zadek je tam pošle. Proto volný zadek nestačí, musí být taky aktivní a silný.

KŘIVÁCKEJ LEXIKON (8.) - #MOBILITAKYCLI IV.

90/90, alias poloviční hákenkrojc je další oblíbená kratochvíle mezi mými cvičenci. Jedná se o velmi komplexní mobilizaci kyčlí - tenhle cvik vás rozhýbe a potrápí jako málokterá jiná mobilita. Legenda dokonce praví, že to Prometheus s tím orlem neměl až tak zlý, protože nikdy nevyzkoušel 90/90. No nevim.

 

více zde

Tohle je můj recepis na křivácký kyčle - trávit spoustu času ve dřepu, aktivovat a protahovat flexory, aktivovat a protahovat zadek a hodně v kyčlích rotovat.

Pokud nemáš informací nikdy dost, pokud se nechceš přestat zlepšovat a rozvíjet, je tu pro tebe moje Učebna.

Posuň svoje znalosti na novou úroveň, poznej lidské tělo do hloubky a nauč se, jak být nesmírně silný a nebetyčně zdravý.