SILOVÝ TRÉNINK - VRŠEK TĚLA

6. kapitola

4 podkapitoly

6 lekcí

V tréninku vršku je potřeba dodržet určitý balanc. Balanc mezi horizontálními tlaky a tahy, balanc mezi cviky, kde jsou ruce fixované tyčí a kde jsou ruce volné. Je třeba znát, jak každý z těchto pohybů ovlivňuje lopatky a zajistit jejich rovnoměrný trénink, aby byla ramena co nejzdravější a nejsilnější. 

HORIZONTÁLNÍ PŘÍTAH

 

1) HORIZONTÁLNÍ PŘÍTAH

Kategorie: silový trénink

Podkategorie: horní přítah

 

Slezte z toho benče Donalde, vidím vás! A možná by bylo dobrý z toho benče slézt doopravdy.  Každý déle cvičící člověk po letech bombardingu - vypni hruď, lopatky k sobě, ramena dolu, vytáhni hrudník, nehrb se - vypadá dost podobně. Vypadá přesně podle pouček, které v dobré víře tak poctivě dodržoval.

 

V tréninku je proto dobré mít tzv. antibenče, které nás vrací do rovnováhy. Jedny z mých nejoblíbenějších antibenčů jsou horizontální přítahy. Horizontání přítahy jsou přítahy v horizontální rovině (třeba přítah jednoručky v předklonu, nebo přítah na kruzích ve sklonu s nohama na zemi). Správně provedené navrátí pohyb a balanc našim lopatkám a ramenům.

více zde

VERTIKÁLNÍ PŘÍTAH

26.3. 2021 - JAK NA SHYB?

Kategorie: silový trénink

Podkategorie: vertikální přítah

Umíte jeden shyb? Neumíte žádný? Umíte jich 20? Ať už bojujete se svým prvním přítahem na hrazdě, nebo hledáte způsoby, jak svoje shyby posunout na novou úroveň, je tohle kapitola pro vás. Naučíte se základní progrese pro shyb, jak se vyvarovat nejčastějším chybám a jak progresovat do nekonečna a ještě dál.

více zde

HORIZONTÁLNÍ TLAK

 

1) KLIK

Kategorie: silový trénink

Podkategorie: horní tlak

Klik je podle mě ten nejlepší druh horizontálního tlaku, který můžete trénovat. Mezi horizontální tlaky se počítají všechny tlaky, kdy tlačíte věc kolmo od sebe - klik, benč, tlaky jednoručkami vleže atd. A proč je klik nejlepší? Rozvíjí tělo jako celek. U většiny horizontálních tlaků izolujeme ruce, ramena a hrudník. Při kliku ale používáme úplně celé tělo - je třeba tu mít aktivní břišní válec, správně napojenou pánev a hrudní koš, lopatky stabilizované v pohybu a aktivní oporu o ruce. Není to tak, že by se ostatní horizontální tlaky neměly cvičit a že by klik byl ten jediný správný. Rozhodně by ale měla být technika a síla v kliku prioritou.

více zde

VERTIKÁLNÍ TLAK

1) LANDMINE PRESS - TAJEMSTVÍ NAMAKANÉ LOPATKY

Kategorie: silový trénink

Podkategorie: horní tlak

Landmine press je pro mě perfektním spojením rehabilitace a silového tréninku. Nádherně v něm můžete skloubit práci na dysbalancích a sílu. Proti klasickému military pressu nabízí spoustu výhod a proto by ho měl v repertoáru mít každý silový trenér a seriózní zvedač železa.

 

více zde

2) MILITARY PRESS

Kategorie: silový trénink

Podkategorie: horní tlak

Military press je přímočarý cvik. Vezmete něco těžkýho a vytlačíte to nad hlavu. No jo, ale proč tolik lidí z military pressu bolí zápěstí, lokty, ramena a dokonce i bederní páteř?

 

Dnes spolu projdeme, jaké požadavky má military press na mobilitu, jak správně nastavit techniku a které varianty military pressu můžete používat, pokud vám velká činka nesedne.

více zde