SILOVÝ TRÉNINK - STŘED TĚLA

4. kapitola

6 lekcí

1) PŘEDOZADNÍ STABILITA TRUPU

Kategorie: silový trénink

Podkategorie: střed

Jestli se při tréninku příliš prohýbáte nebo kulatíte v zádech, jde o nedostatek v předozadní rovině. Předozadní rovina všechno, co na člověku vidíte při pohled z boku - jsou to třeba prohnutá bedra, kulatá hrudní páteř nebo předsunutá hlava. My se dnes naučíme, jak tuhle rovinu správně nastavit a jak trénovat, aby se co nejvíc upevnila a byla pro naše tělo přirozená.

více zde

2) Aktivace a síla šikmých břišních svalů 1.

Kategorie: mobilita, svalová náprava

Podkategorie: šikmé břišní svaly

Proč šikmé břišní svaly potřebujeme? Šikmáče jsou ten důvod, proč naše tělo nedrží pohromadě v relativní rovině. Dysbalance v nich způsobují, že je naše páteř příliš vyrotovaná, ukloněná do strany, nebo přehnaně prohnutá. Taky šikmé břišní svaly působí jako základna pro svaly lopatek, takže bez nich nemá smysl šašit s nějakou rotátorovou manžetou. A mohl bych pokračovat. Pojď se se mnou naučit, jak šikmáče jednou pro vždy uvést do provozu a je udělat nadlidsky silnými.

více zde

5) ŠIKMÉ BŘIŠNÍ SVALY 2. - BOČNÍ STABILITA TRUPU A KYČLÍ

Kategorie: mobilita, svalová náprava

Podkategorie: šikmé břišní svaly

V minulé lekci jsme prošli, jak výdech a pozice žeber souvisí s aktivitou šikmých břišních svalů. Jelikož je tenhle bod extrémně důležitý jako základ pro tuto lekci, doporučuju nejdřív nastudovat šikmé břišní svaly 1.

 

Takže už víte, jak svoje šikmé břišní svaly zapojit v předozadní rovině. To znamená, že když na vaše záda působí síly v této rovině (dřep, plank, aktivní vis, mrtvý tah), měly by vás šikmé břišní svaly podržet.

 

Jenže náš život se neodehrává jen v jedné rovině a i proto je potřeba mít šikmé břišní svaly, které se vypořádají s jakýmikoliv silami z jakéhokoliv směru.

více zde

6) ŠIKMÉ BŘIŠNÍ SVALY 3. - ŠIKMÁ STABILITA TRUPU

Kategorie: mobilita, svalová náprava

Podkategorie: šikmé břišní svaly

Dostáváme se ke třetí lekci a čtvrté funkci šikmých břišních svalů. Lekce i funkce na sebe navazují a doporučuju nepřeskakovat, Raději se naučte pořádně základy, ať máte na čem stavět. Šikmé břišní svaly tedy ovlivňují (1) náš dech a především výdech, (2) stabilitu v předozadní rovině, (3) stabilitu v boční rovině a nakonec ještě (4) stabilitu v šikmé rovině. Lekce popořadě najdete tady - šikmé břišní svaly.
 

Dnes se budeme zabývat šikmou rovinou a to především v kontextu cviku zvaného renegade row (nebo počeštěně zvedání rukou/nohou ve vzporu)

 

více zde

Střed těla je místo, které toho má umět skutečně hodně. Přenášet sílu z nohou do rukou, z rukou do nohou, musí být stabilní ve všech možných rovinách, musí se umět hýbat a být silný ve svých rozsazích. Pokud tyhle funkce nemá, přichází z pravidla bolest v zádech, nebo jinde po těle. Naučíme se, jak svůj střed otestovat a posílit tak. že bolest a dysbalance nebudou mít šanci.