MUSCLE UP NA KRUZÍCH SNADNO A RYCHLE

December 9, 2015

 

(video v odkazu)


Nejprve si povíme něco o historii muscle upu. Je to cvik starý 6 let a pochází samozřejmě z Crossfitu. Jedná se o brutálně husté vyšvihnutí na kruhy pomocí stresovitého kopání nohama.
Úryvek ze slovníku Grega Glassmana, 9 z 10 krosfiťáků schvaluje
(dělám si srandu, nekamenujte mě)

Nechci se obouvat do crossfitu, je to super sport, opravdu se mi líbí jeho myšlenka. Líbí se mi nápad být dobrý ve všem, nemít slabiny, umět cokoliv, být silný, ohebný, rychlý a vytrvalý. 

Co se mi nelíbí jsou závody v něm. Často nutí člověka dělat nesmírně technicky náročné věci na čas. Pro spoustu lidí to znamená zahodit techniku za vidinou lepšího čísla na stopkách, umístění, extrémnějšího výrazu na fotce.

Proto se závodníci často neučí striktní muscleup. Tedy muscleup vytažený pomocí svalů k tomu určených, jako jsou záda, ruce, ramena, prsa, ne nohy a kyčle. Ono se to totiž na závodech nejede..

Jako u řízení, i u silového tréninku existují základní pravidla, aby se jeden nezmrzačil. Jako u učení nové dovednosti. Nejprve je třeba se naučit cvik provést decentní technikou, a pak až si hrát s atributy jako je váha, dynamika, různé variace apod.

Co tím chci říct je: kippovaný (kyčlemi švihaný) muscle up je možné provést bezpečně (i když se mi to nelíbí). Je ale naprosto nutné umět nejprve ten striktní. Výuková metoda typu “pověsím se na kruhy, a když dostatečně zamrskám nohama, jsem tam” NENÍ OK! Špatně provedený kopaný muscleup ničí zápěstí, lokty i ramena.

Čiže slyš můj recept: vezmeme to polopatě. Rozebereme muscleup na fáze, naučíme se každou z nich zvlášť a pak to pospojujeme. To zní fajn ne? A hlavně - funguje to.

I. fáze - vis s false gripem. False grip znamená zajet rukou do kruhu o kousek dál a pověsit se až na zápěstí. Nauč se takto viset. Až zvládneš 5x20 sekund, jseš v pohodě.

II. fáze - shyb s false gripem. Viset už umíš, výborně. Teď je na řadě shyb. Dokud se nenaučíš 5x přitáhnout s false gripem až na dotyk s bradavkama (podvojné orgány se prý píší skoncovkou “ama”, tak snad jsem se nedopustil hrubky) nemá cenu chvátat do muscleupu

III. fáze - teď to vezmeme zase z vrchu. Muscleup končí klikem na kruzích a pozicí v supportu nahoře. Tou tedy začni. Úkol je vydržet 5x20 sekund v horní pozici kliku na kruzích. Účel je stabilizovat ramena a naučit se držet ruce u těla.

IV. fáze - jakmile umíš vydržet v horní pozici kliku, nauč se držet v té spodní. Udělej klik a zůstaň v dolní pozici. 5x15 sekund postačí. Tahle pozice opět učí stabilitě, ale hlavně rozšiřuje mobilitu ramen tolik potřebnou pro muscleup. Další logickou částí je klik samotný. Ale jestli jsi splnil předešlé dva body, asi s ním nemáš problém.

V. fáze - přechod. Nejtěžší bod ze všech, proto jsem si ho nechal na konec. Trénuje se milionem způsobů. Já jsem pro své krátké instruktážní video použil negativ. Tedy začít shora a spouštět se pomalu a kontrolovaně dolů a klást důraz právě na dobře provedený negativ.

Tak jo, to je ode mě všechno. Užijte si video, řádně se poučte a poznatky se pokuste aplikovat.

Ještě bych rád dodal, že nejsem gymnasta, nejsem profík. Tyhle metody se mi ale osvědčily a mohou člověka dostat k decentnímu muscleupu. Ten můj taky není nějak překrásný, ale pracuji na tom.

Hlavně bych rád poděkoval holkám, Lu a Máce, že mi posloužily coby krásné asistentky!

PS: S hudbou to byl fakt boj. Po prvním vybraném songu mi klepala OSA na dveře. Že prý takhle teda, Kubo, takhle teda ne. Ale po další hodině ve free youtube knihovně jsem snad našel něco překousnutelného.

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek a VIDEO klikni SEM!  

 

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle