JAK ZVLÁDNOUT PRVNÍ KLIK

December 14, 2015

Klik. Jedna ze základních dovedností, které by měl cvičící člověk zvládat.

 

Pro někoho rozcvička před tréninkem, pro jiného vysněný cíl.

Jak zvládnout svůj první klik? Cest je mnoho. Hlavní je brát to s rozumem.

 

V případě, že není člověk připraven, rozhodnu využít fyziky a nakážu kliky o bednu. Náklon přenáší váhu na dolní končetiny a ulehčuje vršku. Čím nižší bedna, tím větší zápřah na horní polovinu těla. Postupně bednu snižuji a snažím se propracovat až na zem. Výhoda této metody je, že umožňuje veliký objem práce (čti hafo opakování). Nevýhoda je menší specificita (jako že není klik jako klik).

 

S Majdou (to je to milé děvče na fotce) jsem se zase rozhodl využít fyziologie. Sval dokáže brzdit, nebo staticky držet daleko věší váhu, než dokáže zvednout. Děláme tedy negativy s výdrží v dolní pozici. Začíná se ve vzporu, následuje zpevnění celého těla (stehna, zadek, břicho, křídla) a pomalé spouštění dolů. Tam Majda drží, co jí síly stačí, a pak se položí na zem. Proces se pak opakuje. Jakmile získá v negativu perfektní kontrolu a nemá problém se usmívat ve výdrži 10-15 sekund, je ready na klik.

 

Pak už se jen nastaví klikovací program. Jestli je schopná udělat 2-3 krásné kliky naráz, začneme podle schématu:

 

Trénink první: 2 - 1 - 1 - 1 - 1
Trénink druhý: 2 - 2 - 1 - 1 - 1 
Trénink třetí: 2 - 2 - 2 - 1 - 1

Trénink pátý 2 - 2 - 2 - 2 - 2 

Trénink dvacátý 5 - 5 - 5 - 5 - 5

Začíná se na jedné sérii po dvou klicích a čtyřech sériích po jednom. Každý trénink (denně nebo obden) se přidá jedno opakování podle schématu. Pauzy 1-2 minuty. Je to progres pro někoho pomalý, pro někoho rychlý, ale rozhodně se jde na jistotu. A tak to má být.

 

Takže: záleží hodně na jedinci, kterou cestu zvolit, ale kliky o bednu následované negativy a klikovacím programem mi přijde jako fajn univerzální způsob, jak se dostat ke svému prvnímu kliku. A mnoha dalším.

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek klikni SEM!  

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle