BOJ SE ZATUHLÝMI ZADKY STEHEN JE U KONCE!

January 3, 2016

Psal jsem tuhle článek o tom, jak jsem zachránil život Šmolďákovi jedním šikovným strečem na hamstringy (zadky stehen) -> https://goo.gl/xvVJEJ. Při předklonu se dřív dostal prsty maximálně po kolena. Po pár týdnech snahy a protahování byl schopný dosáhnout až na zem. A že má borec dva metry, jednalo se o vážně velký kus cesty. Taky to už tak bývá, že když někdo překotně vyroste, hodně zatuhne a mobilita celkově u něj nebývá valná. Už jsme to chtěli vzdát a Šmolďákovi nohy uříznout, ale nakonec to dobře dopadlo.

 

Nejdřív si povíme, jak na to nechodit. Statický strečink nefunguje. Tedy může, ovšem výsledek nebývá valný a hlavně STÁLÝ. Strávil jsem mládí protahováním hamstringů staticky. To bylo - sednout si na zem a natáhnout nohy před sebe, chytnout rukama chodidla a držet a dýchat třeba půl minuty a pak se posunout o centimetr dál, takhle pořád dokola. Den po dni jsem začínal tak, že jsem sotva dosáhl na chodidla (špatný) a po řádné dávce úsilí a času končil s hrudníkem na kolenou (výborný).

 

Jestli chcete být mobilní a použitelní výhradně po půl hodině strečinku, zvolte tuto metodu a protahujte staticky. Já bych byl zase raději mobilní vždy a bez rozehřívání. Třeba když už se přemůžu a běžím na autobus, zpravidla nebývá extra půlhodinka na důkladné protažení k dispozici.

 

Zkoušel jsem i další metody - Kellyho Starretta a jeho expandery, foam roller, postizometrickou relaxaci apod. Některé metody byly účinnější než jiné. Ovšem ten hlavní problém zůstával. Nabytá mobilita se rychle ztrácela a já se o ní musel snažit znova a znova. (Tenkrát jsem se protahoval každý den pár desítek minut před spaním)

Pak jsem konečně narazil na něco, čemu říkám silový streč. Je to metoda bolestivá, ale extrémně účinná. Ke kýženému výsledku může dovést i za pár týdnů. Nejlepší ale je, že se mobilita takto získaná nemusí nijak udržovat. Možná si občas sáhnout na zem při zavazování tkaniček, ale tím to hasne.

S touto metodou se svěřím po zadání čísla kreditní karty do komentáře.

 

Haha.

 

Takže takhle. Začíná se hlubokým předklonem s nataženýma nohama. Kam dosáhneš, tam si nastav židli, naskládej kotouče, knížky nebo cokoliv, co máš po ruce. Následně udělej ruce v pěst a snaž se do podložky tlačit vší silou. 5-10 sekund a opakuj třikrát. Pokud to jde v pohodě, uber jednu knížku, podložku, vezmi si menší židli. Rozdíl by měl být kolem 5cm. Do menší podložky tlač třikrát 5-10 sekund a proces opakuj. Dojdi tak daleko, kam uznáš za vhodné. A taky důležitá věc, snaž se souběžně cpát hrudník na kolena a tlačit do podložky co nejblíž u těla.

 

Jo, má to bolet, ale buď na sebe opatrný. A hlavně, tenhle streč jde hodně cítit i další dny, tak bacha, aby nepřekazil následující tréninky.

 

Moje postřehy: Od doby, co jsem si tímhle strečem prošel, bez rozcvičky a jakéhokoliv problému dosáhnu celými dlaněmi na zem. Tahle metoda samozřejmě zabere různě dlouhou dobu podle toho, jak je na tom člověk zle. Mě to trvalo pár týdnů, Šmolďák na tom makal přes měsíc.

 

Silový streč na hamstringy bych cvičil jednou týdně, nebo třeba po každém tréninku. Je to opět o jedinci. Další super věc je, že může pomoci rozhýbat i záda. To ovšem platí pro běžně zatuhlou populaci a ne pro lidi s problémy. Pamatuj, i na tenhle streč musíš být ready a jestli se na něj necítíš, vyzkoušej jiné, nenásilné metody. Třeba Primal Move, který sice v tomto případě nemusí přinést až tak extrémní výsledky, za to je to ale metoda bezbolestná a opravdu pro každého. Vidno zde -https://youtu.be/T9_AzHvDWEY?t=1m17s

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek klikni SEM!

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle