PROGRAMING PRO SÍLU I: CO JE A NENÍ PROGRAM?

January 4, 2016

 

Vítej! Šťastnou náhodou jsi narazil na úvodní díl mého seriálu Programing pro sílu. V několika krátkých článcích se pokusím vysvětlit, jak správně programovat tréninkové plány. Předesílám, že se taky ještě učím. Jen bych se rád podělil o poznatky, tipy a triky, které jsem zatím získal.

Vysvětlíme si, jak pokládat silné základy každému silovému programu. Co je to vlastně program, co je specificita a proč na ní tak záleží, k čemu je dobré přetížení, jak se plánuje zvládání únavy a regenerace, co je hormeze, jak se naše tělo adaptuje na zátěž a mnoho dalších.

Ve dnešním světě fitness se opravdu těžko hledá trenér, který by byl schopný napsat kvalitní program. Občas je to tím, že prostě neví, co to je. Ono se to totiž v trenérské škole neučí. Jindy zase nemá dostatečný teoretický základ, který se získává dost nelehce. Většinou přes cizojazyčnou literaturu, nebo přes chytré lidi, co ví víc. Jindy zase chybí praxe, kdy prostě sám nevyzkoušel, nebo jiným nenapsal dostatek plánů a neviděl je fungovat v reálném světě na reálných lidech.

Kdysi jsem se zeptal jednoho chytrého trenéra, jak se naučit programovat. Řekl mi, že stačí najít dost programů, co fungují a zjistit, co mají společného. To se v této sérii pokusíme i my.

Tedy začínáme - co je to program?

Nebo spíš, co program není? Jestli si najdeš trenéra, který ti za jednu nebo dvě Boženy postaví program ať už na dálku, nebo na blízko a píše se v něm něco ve stylu - 

pondělí: břicho (50x leh-sedy), kozy (benč 5x5 a protisměrky 5x10)
středa: bicák (5x10 na stroji a 5x8 jednoručky), záda (shyby a kladka 5x10)
atd..
- pošli ho rovnou k čípku.

V programu MUSÍ být výčet cviků, počet sérií a opakování, zvolená váha/procento maxima, délky pauz, kolik přidávat kilogramů/sérií/opakování do příštího tréninku, případně i rychlost opakování a další atributy. Pokud je program nemá, není to tréninkový plán ale trénink.

Tréninkový program by měl taky vycházet z toho, jaké máš cíle, čím sis prošel, jaká máš zranění, disbalance, kde teď jsi a kam doufáš, že tě program posune. Jestli po tobě tyhle věci trenér při stavbě plánu nechtěl, asi je dobrý věštec a rozhodně se ho drž.

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek klikni SEM!  

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle