PROGRAMING PRO SÍLU II: ADAPTACE NA TRÉNINK, DÁVKA

January 6, 2016

 


Tělo je vtipná věc. A přizpůsobivá. Vrhneš na něj nějaký stimul, ono ho to přežvejká a přizpůsobí se mu. Ten stimul může být cokoliv - stres, zátěž, běh, silový trénink..

Proto jsou maratonci vychrtlí, proto mají trojbojaři narvaný nohy, plavci široká ramena, gymnasti mohutný vršek.

Na silový trénink tělo reaguje růstem svalů, zhušťováním kostí, zpevňováním tkání. Taky se urychlují procesy na nervové úrovni, jako schopnost použít v co největší míře co největší množství motorických jednotek (být silnější i bez nárůstu svalů).

Tělo se dokáže adaptovat na neskutečné věci. Hlavní je ale vždycky dávka stimulu. Třeba při opalování na slunci. Když budu za trest zavřený přes léto pod Arénou ve sklepě, že mě načapali jak zase cvičím biceps ve fitness rukavicích, asi se moc neopálím. Když usnu u moře, pravděpodobně do týdne slezu z kůže. Zato přiměřená opakovaná a pomalu se zvyšující dávka slunečního svitu může způsobit, že budu časem o trochu míň připomínat chodící cottage. 

Tomuhle se říká hormeze - malá dávka nezpůsobí změnu, správná dávka posílí a příliš velká může poškodit. A to funguje v celém světě biologie - s radiací, chemikáliemi, teplem, chladem, půstem apod.

A stejné je to s tréninkem. Třeba když chci silnější lepší dřep. Dát si pár dřepů s prázdnou osou pro mě bude moc malý stimul, tělo se nebude adaptovat. Když ale najdu přiměřenou dávku a tu budu pozvolně časem zvyšovat, stimul to bude dostatečný a dá se říct, že téměř jistě zesílím. Když na druhou stranu nahodím na činku 110% svého maxima a dám si deset sérií do selhání a další trénink zas, je to stimul přehnaný a může mít stejné, ne-li horší účinky, než stimul malý či žádný.

Co si z toho odnést? Je třeba se naučit pracovat s dávkou. Lidi pořád přemýšlí tak, že pokud nemusí po tréninku dřepu čtyři dny brázdit ulice na kolečkovém křesle, bylo to k ničemu a musí do sebe narvat dvojitou dávku gaineru.

Já přehnanou bolestivost a zakyselení po tréninku beru jako špatnou věc. Může to být znamení, že jsem zvolil přehnanou dávku, nebo že se na mě lepí nějaký bacil a tělo nestíhá regenerovat, nebo jsem třeba něco pokazil technicky. A hlavně se bolavé svaly špatně podepíší na následujících trénincích. Jednou za čas je to fajn, člověk by měl občas vystrčit nos z komfortní zóny. Rozhodně bych ale nehodnotil kvalitu tréninku podle rozsekanosti svalového aparátu.

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek klikni SEM!  

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle