STOLICE PRO ZAČÁTEČNÍKY

February 26, 2016

 
     Kdo mě chvíli zná, asi ví, že je zažívání moje oblíbené téma. Zajímá mě všechno. Frekvence, kvantita, kvalita, skupenství, konzistence, spláchnutelnost. Všechno.

     A ne, není to divný. Není mi divný ani o tom psát. A jestli ti teď bude divný o tom číst, tak se nedozvíš třeba to, jak může vzniknout fosforeskující stolice.

     Proč je zdravá stolice tak důležitá? Je to půlka zdraví. Možná šest desetin, nevím. Každopádně se OBROVSKÁ část imunity nachází ve střevech. Špatná stolice vždycky něco znamená a nikdy nezůstane bez dalších následků.

     Co může stolici ovlivnit a jak se postarat, aby vše fungovalo, jak má?

     První otázkou je kvantita. Člověk se vyvíjel většinou v podmínkách nedostatku. Ne, nejsem Paleo-extrémista, nenavrhuju jíst jednu mamutí kýtu týdně a zbytek času žužlat kořínky v Krkonoších. Jen si myslím, že všeho moc škodí. I toho dobrého. Takže, jestli jíš moc ve smyslu moc velkých dávek, nebo sebou proženeš moc jídla kumulativně v horizontu celého dne, týdne, měsíce, roku. Je to zle. A je úplně jedno, že to bylo vegan masíčko a grass-fed tofu. Tvoje tělo prostě nemusí stravu zvládat po stránce kvantity. Jez tedy tolik, abys měl dost energie pro život a pro maximální výkony. Všechny kalorie navíc můžou znamenat zbytečné unavování trávicího traktu. Škodlivá může být i přemíra jednotlivých makronutrientů (bílkovin, sacharidů, tuků). Většina mých problémů pramenila z toho, že na mě bylo něčeho moc. 

     Voda! Pij vodu. Moje poučka zní - neřiď se poučkami a pij přesně tolik, kolik potřebuješ vypít. Já se řídím (nevím, zda správně) barvou moči. Moc žlutá - piju víc, moc vodová - piju míň. Nedávno jeden chytrý pán psal o tom, jak člověk není průtokový ohřívač. A měl pravdu. Přehnaná hydratace může být stejně zlá, jako ta nedostatečná. Stejně ale zažívací trakt potřebuje velké množství vody, aby zůstal v provozu. Všechny jeho součásti jsou sliznice a ty musí být zavodněné, aby fungovaly. Ony totiž produkují hlen, který chrání naše tělo před toxicitou zpracovávaného jídla, kyselinami v žaludku apod. Pokud tělo nemá dost vody, bere si ji ze sliznic, hlenu a pak se snaží ještě vyždímat co to jde ze stolice. Jo, je to nechutný a ne, není to zdravý.

     Nezapomínej na vlákninu. Ta čistí střeva, pomáhá lepší absorpci živin (tzn. ze stejného množství bílkovin naroste víc bicáků), pomáhá činnosti střev a živí hodné bakterie, co se v nich nachází a vůbec, je zdravá. Jestli mi nevěříš, tak si ji prolustruj na wiki. Fajn pravidlo je - na 1000kcal sníst 10g vlákniny. “Ježišmarija, vodkud?!” No, kdybys doháněl příjem vlákniny jasmínovou rýží, tak se brutálně zacyklíš a narušíš časoprostorový kontinuum. Zkus kořenovou zeleninu, avokádo, nebo třeba psylium. Jestli máš moc malá a hutná boba, špatně se ti tlačí, máš zácpu - navyš příjem vlákniny.

     Problémem můžou být i jednotlivé složky potravy. Tělo se jim buď brání imunitní reakcí, nebo je není schopno trávit kvůli nedostatku enzymů. Snaž se vytipovat, které jídlo ti dělá dobře, po kterém máš třeba vyrážku, zlou stolici, migrény apod. Na tento problém je geniální Whole30 - vyřazení všech potenciálních hrozeb po dobu třiceti dnů následované postupným testováním. Většinou se ale není třeba pouštět do extrémů a stačí prostě skrouhnout chemii na minimum. Vyhnout se lepku, přemíře laktózy ze špatných zdrojů apod. Prostě použít svoji rozumovou jednotku.

     Jo, a ta fosfereskující stolice. Sice pořádně nevím, jak to funguje, ale někde u Fukušimi to má prý celá vesnice. Ještě pohledám.

     Obrázek a spousta informací pochází z výborné knížky Paula Cheka "How to Eat, Move and Be Healthy!". Doporučuju.

 

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek klikni SEM!

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle