A MÁM VÁS, KŘIVÁCI!

March 29, 2016

 

     Tenhle článek bude o tom, jací jsme všichni křiváci, co s tím dělat a proč nejsou všechny disbalance důvod k ukončení života.

 

     Člověk není symetrická bytost. Žádná kost v těle není rostlá podle učebnice, nesplňuje předepsané poměry a úhly. Jedna noha bude téměř vždy delší, než ta druhá, jedna polovina pánve bude mít jinak umístěné a veliké výrůstky. Tělo není stroj, tělo je tělo. Je plné přirozených odchylek, se kterými prostě nic nenaděláme. (možná to už nějaká celebritka zkoušela, aby jí to jako na rentgenu slušelo)

 

     Kromě různě rostlých kostí mohou za disbalancemi stát i zranění. Jednou si zvrtneš kotník a už nikdy nebude tak hybný, jako ten druhý. A že tělu nejde především o to, abys byl perfektně symetrický, přizpůsobí se disbalancemi. Hůře hybný kotník se promítne do celého těla a může se projevit i, světe div se, zatuhnutým trapézem a bolestmi hlavy.

 

     Stejně tak se projeví i různě silné dioptrie na očích. Prioritou pro tělo zůstává přežití, proto se přizpůsobí natočením hlavy, aby mělo lepší vidění a zvýšenou šanci na spatření kořisti (ještě že to žlutý M tak svítí). A samozřejmě, kam jde hlava, tam jde tělo a křiváctví se tak opět usadí v celém systému. Přirozených příčin je milion a nebudu s nimi dál nudit.

 

     Důležitej point ale je, že disbalance jsou normální přírodní úkaz a do určité míry je nikdy nespravíme. Máme je po celém těle a nemusí být nutně na škodu.

 

      Tím ale nechci říct, že ses křivej narodil a nemáš s tím nic dělat. Je totiž taky křiváctví, které sis způsobil sám. Klikáním na myš, jednou rukou z okýnka při řízení, kabelkou na jednom rameni, retardovaným cvičením, válením na gauči, a tak dál.

 

     Jestli tě bolí jedna věc (jedno rameno, jedna kyčel, jedna strana zad, jedno koleno) pravděpodobně není problém v tom daném místě, ale v tom, že jsi někde křivý nebo slabý. Proto vždy mysli na kompenzační cvičení. Dost se mi vyplatilo dělat věci unilaterálně (turecký vztyk, jednoruční visení, jednoruční přítahy na trx, side plank, jednoruční press a floor press, jednonožní dřep, jednoruční farmářská chůze (!), renegade row, nejrůznější rotační cviky, atd.) a drtit mobilitu ve stylu Primal Move a Resetů.

 

     Na mobilitě makej vždy, přes to nejede vlak. Kompenzační cviky doporučuji zařadit jeden až dva do každého tréninku, nebo jim věnovat jednu celou tréninkovou jednotku týdně. Na soukromých i skupinových hodinách tyhle věci učím pořád. Je fakt důležitý být bez bolestí a moct žít, cvičit a sílit bez omezení. Ale to člověk pochopí, až když už bolesti má. Prevence je nuda, ale zkus to, pro klidný spaní.

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek klikni SEM!  

 

 

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle