EFEKT VAŘENÉ NUDLE

January 20, 2016

     Střed těla, core, nejprofláklejší a komerčně nejvíce znásilněné termíny posledních let. Objevily se společně s bosu, waterhitem, kamagon ballem a dalšími radovánkami. 

     Nechápej mě špatně, zpestření je to skvělé a když člověk ví, jak s nimi naložit, určitě se stanou skvělým DOPLŇKEM tréninku.

     Proč je doplněk klíčové slovo? Tyhle hračky se totiž staly pro většinu lidí středobodem vesmíru a bohužel přes ně nevidí do světa síly.

     Jak vidím střed těla já? - je to prdel, celé břicho, vzpřimovače, záda a spolu se zbylými svaly trupu mají sloužit především k PŘENOSU SÍLY.

     Jak to myslím? Když chceš udělat dřep, není to cvik jen na nohy. Síla z tvých nohou se musí nějak dostat do činky. To se asi moc nepodaří, když nebudeš umět zpevnit celé torzo a páteř se ti ohne do všech světových stran.

     Tady často nastává efekt vařené nudle, kdy lidi myslí jen na nohy a nic jiného, úplně vynechají silové dýchání a zpevňování středu před pokusem. Celý střed musí být pevný jako BETON, aby efektivně přenášel sílu z nohou.

     To samé platí pro mrtvý tah, military press a světe div se i pro benčpres. Napadá tě snad nějaký cvik nebo pohyb, kde střed nepřenáší sílu? Je to všude. U běhu, skoku, přenášení sudu s pivem ze sklepa, přenášení manželky do sklepa, prostě všude.

     Jakmile se naučíš správně dýchat a zpevňovat, vyletí ti síla u všech základních cviků nahoru. To pak zaručeně ucítíš i u svého sportu, ať už děláš cokoliv. Jen je třeba na tom makat. Je to jenom fyzika a devět z deseti matfyzáků souhlasí, že vařenou nudlí náklaďák neodtlačíš.

     A kde je síla při cvičení na bosu? A co s kamagon-ballem? Je to všechno hrozně fajn, trénovat ty malé svalíky kolem páteře. Super, nic proti. Jen bych to dělal jinak. Střed samozřejmě nebude fungovat, jak má, když bude nestabilní a plný disbalancí.

     Ale pořád se nesmíme vzdávat základů. Dost se mi líbí, co nedávno řekl Pavel. Přesné znění si nepamatuju, ale moje interpretace je taková:

     “Kdybych si měl vybrat ze dvou hráčů do rugby týmu. Jeden by byl trochu zatuhlý, ale silný řízek, co benčuje 200kg, dřepuje 240kg a tahá 300kg. Druhý by uměl stát na bosu na jedné noze a cosi u toho vyvádět. Asi bych měl jasno. A vy taky”

     Pavel Tsatsouline - StrongFirst - SILNÝ PŘEDEVŠÍM.

     Na obrázku můžeš vidět nejvtipnější věc na světě.

     A co ty, jsi především silný? Jak se na celou kauzu bosu/kamagon ball vs. činky/kettlebell/gymnastika/vlastní váha díváš?

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek klikni SEM!

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle