QUICK-TIP - POZICE HLAVY U DŘEPU

April 9, 2016

 

     Nedávno se mě někdo zeptal “Hele, ty u toho dřepu koukáš dolu, není to špatně?” Ne. Ale dobrá otázka to rozhodně je.

Pokud cvičíš s volnými váhami a musíš tedy nakládat se svým tělem v 3D prostoru (přikurtování k peck-decku se nepočítá), musíš myslet i na pozici hlavy. Ta totiž může hodně určovat. Kam jde hlava, tam jde tělo, říká se. No a je to tak. Občas.

 

VPŘEDU/VZADU
     Pokud máš při dřepu hlavu vystrčenou dopředu jako želva a s vyššími váhami se nevysvětlitelně předkláníš a převažuješ se na špičky, vyzkoušej hlavu zastrčit a ukázat gymu všechny brady. Sám jsem přepadáváním u dřepu trpěl a upravení pozice hlavy bylo rozhodně ku pomoci.

 

DOLU/NAHORU/ROVNĚ
     Předesílám, že prostě není jedna správná odpověď, kam při dřepu směřovat pohled a hlavu. A že je na toto téma moře názorů, nechám tě, ať si vybereš sám.

 

     Jednu stranu barikády hrdě brání Kelly Starrett, Mark Rippetoe, Chris Duffin a další fyzioterapeuti a siláci. Ti radí u dřepu koukat mírně dolů na zem pár metrů před sebe. Mark říká, že jen neutrální pozice krční páteře je silná a přehnaný záklon může být nezdravý. Chris - mistr na předzpevňování (bracing) a silové dýchání zase radí myslet na pozici hrudní páteře, které se proti té bederní nedostává dostatečné pozornosti. Jakmile člověk před dřepem správně nastaví hrudní koš a páteř, neutrální pozice krční páteře většinou vyplyne sama.

 

     Na straně druhé tu pak máme soudruha Tsatsoulina. Ten radí koukat u dřepu před sebe. Říká, že pohled před sebe/nahoru aktivuje horní záda a zabraňuje jejich kulacení. Extenze v krční páteři podle něj nevhodná není, naopak se jedná o kompenzaci našich šedivých zápaďáckých kancelářských životů. Navíc prý pohled dolů způsobuje předklánění a následný pád na obličej.

 

     Nakonec jsou tu vzpěrači, kteří většinou koukají hodně nahoru a záklon v krční páteři mívají extrémní. Pomáhá to u dvojboje (trhu a nadhozu), kde pohled nahoru vzpřimuje i zbytek těla. Často se pohled na strop používá i u dřepu, kde pomáhá udržet vzpřímené torzo. Ale devět z deseti fyzioterapeutů ti za to vytrhá vlasy.

 

     Podle mě je dost důležité nenechat se unést ani jedním táborem a prostě hledat, co sedne nejvíc. Navíc pozici hlavy hodně určuje druh dřepu a přirozený předklon u něj a ten má samozřejmě každý jiný. Pro čelní dřep, kde je torzo vzpřímené bych určitě nedoporučil koukat na zem a pro trojbojařský low-bar dřep s velkým předklonem je zase blbost kontrolovat v průběhu nános barvy na stropě.

 

     Všemi styly byla dřepnuta nekřesťanská čísla, všechny mají něco do sebe a všechny stojí za zkoušku. Ale jestli tě zkoušení nebaví a hledáš jen zlatou střední cestu, prostě koukej před sebe.

 

     Obrázek je z videa bodybuildingrev. Chlapík má extrémní záklon. ale i extrémní výkony.

 

     A co ty, kam při dřepu koukáš? Ke kterému táboru se řadíš?

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek klikni SEM!

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle