MRTVOLA ROZPITVANÁ DO POSLEDNÍHO PROTONU, DÍL II. - JAK DOTÁHNOUT ČINKU, ANEB ZASE JE TO O ZADKU

May 13, 2016

 

 

     Tak jsem tu a vracím se i s druhým dílem svého populárně-naučného seriálu o mrtvém tahu. Jestli tě zajímá síla, zajímá tě i mrtvý tah. Jestli tě zajímá mrtvý tah, určitě máš i motivaci si u něj neulomit páteř.

 

     V prvním díle jsme si povídali o tom, jak si k čince stoupnout a jak za ni chytit. Teď to vezmeme z druhého konce a rozpitváme, jak dostat činku od kolen ke kyčlím - jak ji dotáhnout. Je to totiž dost znásilňovaná část mrtvého tahu a já jsem tu od toho, abych jí navrátil čest, kterou si zaslouží.

 

ZADEK A MRTVÝ TAH
     Včera jsem trénoval klučinu a chtěl po něm, ať zatíná zadek u dřepu. Nedůvěřivě se mě ptal, proč po něm chci takové podivné manévry. To ještě nevěděl, že zadek je u silového tréninku úplně vše. Samozřejmě i mrtvý tah a hlavně dotah jsou především o zadku.

 

Proč zapojovat zadek u tahu? 
     Za prvé - Mrtvý tah je kyčelně dominantní pohyb (že u mrtvého tahu pohyb nevychází ze zad ale z kyčelního kloubu už jsme probírali). Co to znamená? Potřebuješ zapojit extenzory kyčlí, česky zadek.

     Za druhé - Čím víc a čím větších svalů zapojíš do procesu, tím silnější budeš. Už jsi slyšel pojem gluteus MAXIMUS? Z čeho ten název asi pochází.. Tohoto velikého řeckého válečníka rozhodně chceš na své straně!

     Za třetí - jestli při tahu trpíš ohnutými zády a technikou známou jako “srací pes”, určitě nic nespravíš izolovaným tréninkem spodních zad, jako že jsou slabá a proto nedrží. Problém je samozřejmě úplně jinde. Silnější zadek vždy znamená silnější záda.

     Za čtvrté - zaťatý zadek v konečné fázi tahu nastavuje zahnutí bederní páteře a snižuje tlak, který je na ni vyvíjen.

 

DOTAH
     Jestli máš problém dostat činku od kolen do konce tahu, pravděpodobně není chyba v dotahu jako takovém a drcením samotných dotahů zase nic nevyřešíš. Problém je u set-upu, u předzpevnění (u věcí, které proběhnou před odlepením činky od země).

     

     Jde jen o pozici těla, ve které jsi na začátku dotahu (když je činka u kolen). Jestli pozice nebude ideální, budeš mít problém dotáhnout. Na dotah zvedneš vždycky víc, než na celý tah. Je to proto, že se k dotahu třeba z beden srovnáš lépe, než když činku zvedáš ze země. Dotah z beden je skvělá pomůcka na tisíc a jeden problém, ale slabý dotah paradoxně není jedním z nich.

 

     Dotah ala zakloním se až mi bouchne páteř je asi nejčastější úkaz k vidění nejen u pumpiček, ale i u silových sportovců (k vidění na gifu). Jestli tuto vylomeninu vyvádíš a nemáš páru proč, raději svého konání zanechej. Tahle technika je pro monstra, co to přežijí a ani těm bych to s klidným duchem nedoporučil.

     

      U správného dotahu totiž (jako u celého tahu) NEVYCHÁZÍ POHYB Z PÁTEŘE, nýbrž z kyčlí. Jakmile propneš kolena a kyčle, tah je dokonaný. Všechen záklon navíc je zbytečný a potenciálně zdraví škodlivý.

 

     Jak tedy činku správně dotáhnout? Jakmile máš osu u kolen, mysli jen na “kyčle dopředu” a “zatnout zadek”. Tomuto manévru se říká příprc a je známý třeba z kettlebell swingu a některých dalších aktivit.

 

     Správný příprc/dotah se učí z beden, kdy osa začíná na úrovni kolen. Není třeba nakládat metráky. Důležitá je zde technika a dynamika.

Děkuju Tomáš Kejík za (dost spontánní) asistenci u tvorby gifu. Jen ten poslední facepalm jsem si nezasloužil, jednalo se totiž o příprc učebnicové kvality.

 

 

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek klikni SEM!

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle