CHODIDLO PRO SÍLU, VÝKON A NESKONALÝ DŘEP.

June 20, 2016

 

Poslední dobou dost ujíždím na chodidlech a kotnících. Pravidelně navštěvuji stránky s jejich tématikou, sleduji obsáhlá bezbotá videa, prostě jsem se zamiloval až po holeně. (už mi to ani nepište, stejně s těmi divnými úvody nepřestanu).

Ne, nebudeme se zabývat mým nejnovějším podivným fetišem, ale tím, jaký má funkční chodidlo přenos do silového sportu. Povíme si, jak chodidlo správně obout, jak pomocí něj vyřešit špatnou dráhu a nestálou techniku dřepu a jak jej využít pro výkon.

 

PROPRIOCEPCE
Chodidla jsou dost opomenutá část těla. Většina silových sportovců a dokonce ani trenérů o nich nepřemýšlí, neřeší je. Přesto je chodidlo úžasná věc a dělá za nás mnohé. Má na sobě tisíce nervových zakončení a je zodpovědné za obrovskou část propriocepce (pomáhá číst polohu těla v prostoru).

Ať šlápneš na lego, běžíš do kopce, nebo třeba stylově seskočíš z motorky (dobře ty), signál z chodidla mozku poví v jaké poloze se tělo nachází a jaké svaly a v jaké míře použít a co udělat - odskočíš z přišlápnuté figurky Darth Vadera, změníš naklonění těla, pokrčíš kolena ve snaze absorbovat náraz na chodník apod.

Teď řečnická - jak bude tohle uvědomění si těla v prostoru díky propriocepci fungovat ve špatné obuvi? Co se stane, když nasadíš boty se školní houbou místo podrážky (obchodní název Nike Air) a budeš se v nich snažit dřepovat? Propriocepce nula, balanc nula, technika a dráha pohybu nula, zborcená klenba a kotníky, kolena se vtáčí dovnitř, koťátka umírají. Ale vážně - uniká ti výkon a hlavně zdraví.

Noha v silovém tréninku patří buď do pevné boty pro trojboj (o tom jindy) nebo do minimalistické boty (tenká a tvrdá podrážka), nebo vůbec nikam. Jen se nad tím zamysli. Jestli nervový systém podle tlaku na chodidlo zapíná svaly, chceš ten tlak co nejpřesnější - tedy chodidlo v kontaktu s pevnou podrážkou nebo zemí, ne se SpongeBobem.

 

BOSONOHA A OPRAVA DRÁHY POHYBU 
Jestli dřepuješ a nevíš si rady s technikou, nech se vést. Zkus jít naboso a pokus se myslet na tři balanční body na chodidle (atomové hřiby na obrázku). Snaž se váhu rovnoměrně rozložit na všechny tři tyto body. Začni pomalu sestupovat do dřepu a pořád drž balanc - netlač víc do paty ani do bříška pod nárty. To samé cestou nahoru. Tenhle způsob tě krásně provede technikou, naučí tě přirozenou dráhu pohybu určenou právě pro tebe. Jakmile budeš tohle zvládat bez obtíží, zvyš tempo, přidej váhu.

 

ZAKOŘENĚNÍ
Pokud chceš vědět, jak při dřepu využít chodidla pro větší výkon, vyzkoušej je “zakořenit” do země. Zakořenění je princip používaný mnoha školami síly, jen pod různými názvy. Bohužel o něm málokdo ví.

Jak na to? Umístíš na zem patu, potom bříška pod nártem, roztáhneš prsty do stran (jo, jde to) a celé chodidlo pak stáhneš, jako bys zkoušel uchopit chodidly zem, nebo sebrat a zvednout kopačák. Nekrč ale prsty, ty musí zůstat natažené!

Takže teď už pevně držíš zem a klenba se lehce zvedá. Následuje šroubování chodidla do země - vše zůstane na místě, jen budeš levou špičku tlačit nalevo proti směru hodinových ručiček a pravou napravo po směru (špičky můžou mířit dopředu, jen tlak půjde do stran).

Jestli si vše udělal správně, určitě sis všiml pnutí v klenbě, možná křečí, (odezní, slibuju), upravení pozice kotníku a hlavně nastartování zadku a stehen! Celé zakořenění trvá okamžik a zaručeně zlepší techniku i výkon (proto tu asi na mé šprt-stránce o železe taky jsi, žejo).

Finální doporučení: nejsem fyzioterapeut, ani si na něj nehraju. Tohle jsou tipy pro běžnou populaci. Pokud je tvá klenba zbořená jako Zeman u korunovačních klenotů, určitě se prvně poraď s odborníkem.

 

Najdi si mě taky na facebooku, odměním se super obsahem.

 

Pro původní článek klikni SEM!

 

Brzy moji tvorbu asi zastihnete i na Hodnocenisuplementu.cz :)

 

 

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle