MRTVOLA ROZPITVANÁ DO POSLEDNÍHO PROTONU, DÍL III. - KAM SE ZADKEM?

June 22, 2016


Aneb, buďme chvíli vážní a položme si otázku, které Halina čelí každý den. 

Trénuji vícero lidí a v podstatě všechny učím krásám mrtvého tahu. Každý tah vypadá samozřejmě úplně jinak - zadek je jinak vysoko, dráha pohybu je jinak dlouhá, nohy jsou různě daleko od sebe a odlišně vytočené. Je to dané pákovými poměry, délkami končetin, prostě - všichni jsme jiní a i naše tahy jsou jiné. Proto se stane, že někdo má u mrtvého tahu zadek dole a někdo zase nahoře. Je jedno nebo druhé špatně? (ne)

SYNDROM VYLÍTÁVACÍHO ZADKU
Jak vypadá takový syndrom vylítávacího zadku? Srovnáš se k čince do pozice, ve které si myslíš, že máš být. Zatáhneš za činku a ještě než ji odlepíš ze země, zadek ti vystřelí nahoru. Většinou je to dané jedinou věcí - strkáš zadek tam, kam nepatří (asi jako Halina v legínách). Jestli nevíš, zda SVZ trpíš, natoč se nějakým aparátem z boku a sleduj, jestli tvá záď drží svou pozici.

Čím je to dané? Tělo je lenoch a vždy si najde cestu nejmenšího odporu. No a ta je daná pákovými poměry, které máme každý jiný. Když se rozhodneš jít proti tomuto fenoménu, většinou neuspěješ. Takže jestli jsi jako já a máš dlouhé pavoučí nohy, ruce jako opice a to vše v kombinaci s krátkým torsem, nemáš jinou možnost, než tahat se zadkem hodně vysoko. Navíc, cesta nejmenšího odporu je výhodná i pro tebe - dovolí ti zvednout víc. 

Chápat mrtvý tah jako dřep s činkou v rukou je asi nejčastější chybná technika, kterou lidi kazí tento překrásný cvik. Snaží se činku “vydřepnout” tím, že dají před tahem zadek nízko, hodně pokrčí kolena a snaží se činku zvednout nohama místo použití posteriorního řetězce (zadek, záda, hamstringy - většina masa na těle). Myšlenka je jasná - čím víc použiju nohy, tím víc zvednu a ještě ušetřím záda. Co je na tomhle špatně? (kromě všeho)

Za Á. Použít nohy tím, že si k čince sednu do spodní pozice dřepu? Není náhodou spodní část dřepu ta nejobtížnější? Vždycky, VŽDYCKY zvedneš na dosed na bednu víc, než na hluboký dřep. Čím to je? Páky. Nohy jsou nejsilnější v poslední cca třetině dřepu. A to je většinou ideální nastavení i pro tah.

Dále. Co dělá dřepnutí k čince s mechanikou celého pohybu? Čím víc jdu do dřepu, tím víc jdou kolena dopředu přes činku. Teď - když tahám činku, tahám jí přímo nahoru kolmo od země (naproti gravitaci). Nepřekáží tam něco? Třeba kolena? Kolena musí při tahu vždy z cesty. Takže dřepuj k čince jak chceš, ale buď to způsobí, že půjde činka kolem kolen - dráha povede dál od těla (obereš se o výkon a zdraví zad), nebo kolena uhnou čince a sama se vrátí na správné místo v průběhu tahu. Podle mě je lepší je na to správné místo umístit před začátkem tahu a z vlastní vůle, ne z donucení a pod nátlakem fyziky.

Do třetice. Často slyším argument “Když mám zadek takhle vysoko, tak přetěžuju záda” Jo? A jak to víš? Pokud máš u tahu rovná záda, správně dýcháš a zpevňuješ se, nepřetížíš opravdu nic. Jestli ano, je problém v dávce, ne ve cviku.

KAM TEDA S TÍM ZADKEM?
Jak se správně srovnat k čince? A jak dostat zadek na to echt místo? Potřebujeme jenom dvě věci.
Umístit činku nad střed chodidla (tak centimetr od holeně), pokrčit se v kolenou natolik, aby se holeně lehce dotkly osy (holeně budou skoro kolmo k zemi a nesmí činku odvalit ani o milimetr dál od těla!)
Couvat zadkem dozadu a předklánět se se zády jako podle pravítka, až dokud se ruce nedotknou činky (jestli nedosáhneš kvůli mobilitě, netahej ze země, dokud se neopravíš!)

Tohle je fajn všeobecný set-up pro začátek, odsud už si můžeš hrát s malými nuancemi, postupně pozvolna posouvat různé části těla a vůbec, udělat si z toho perfektní techniku právě pro sebe.

Jestli mám shrnout celý článek do jedné věty (jo, to jsem mohl udělat i na začátku, vím) - Respektuj svoje proporce a stavbu těla, zlepšíš tím techniku i výkon. Žádné dva cviky žádných dvou lidí (kromě naklonovaných korejských vzpěračů) nevypadají a ani nemají vypadat stejně.

I. díl: https://goo.gl/sKoGZV
II. díl: https://goo.gl/DCIO49

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle