SQUAT EVERY DAY - NOHY ZE ŽELEZA!

August 29, 2016

     Squat every day (SED) mě dost bavilo. Jen je hodně těžké říct, co to vlastně SED je. Dřepování každý den je totiž koncept používaný mnoha trenéry a školami. Bulhaři třeba dřepovali denně i dvakrát, drtivá většina dřepů byla čelních a drželi se jen jednoho opakování. John Broz taky dřepuje denně, střídá ale přední a zadní dřepy a používá i stopky a více opakování. V neděli pak předepisuje volno. Cory Gregory to zase vidí trochu více kulturisticko-westsidovsky a v jeho prvním konceptu SED se rozehřívá i na deseti opakováních a používá 11 variací dřepů. Někdo z nich dřepuje denně do sraček, jiný do technického maxima.. A tak dál a tak dál. Rozdílností i přístupů je milion. No a je i na tobě, abys postupem času zjistil, co tvé tělo potřebuje a aby sis program upravil podle svého.

 

     Já jsem si tímto stylem tréninku udělal osobní rekord 160kg na zadní dřep bez jakéhokoliv odpočinku, den po relativně těžkých čelních dřepech, dva dny po relativně těžkých olympijských dřepech a mohl bych uvézt dalších 32 ufňukaných důvodů, proč moje nohy nebyly fresh, ale i při vší té únavě jsem silnější, než kdy dřív.

 

     No a o tom program je. První týden až dva klesnou výkony alespoň o 20%, únava stoupá a přichází temné časy. Bolínko tady, bebínko tam. Mě se nechce a já to dělat nebudu. Postupem času se ale tělo adaptuje a únava klesá, ač stále dřepuješ každý den.

 

     CO TI PROGRAM DÁ?

Rozhodně obdržíš dost hardcorový mindset. Zvednout zadek a jít do fitka každý den s tím, že musíš vlézt pod těžkou činku, sednout si s ní a pak neumřít, rozhodně piluje mysl.

Další bonus, se kterým můžeš počítat, je zlepšení v technice a mobilitě. Technika je jasná, jestli chceš být nejlepší brnkač na harfu, musíš trénovat každý den. A se dřepem to není jiné - ber trénink dřepu jako procvičování dovednosti a odměnou ti bude technika lvl Asie.

 

     I v mobilitě můžeš čekat dost drastický posun. Projíždění (tvého) plného rozsahu pohybu ve dřepu rozsah rozšíří a zkvalitní. Po třiceti dnech dřepů se můžeš rozloučit se zatuhlými kotníky, kyčlemi, butt-winkem.

 

     No a nakonec je tu samozřejmě posun ve váze. Přece si nemyslíš, že všechna ta dřina zůstane bez odměny.

 

     NA CO DÁT BACHA?

Přetížení. Tenhle program se rozhodně nedá podělat tím, že bys makal moc málo. Právě naopak, jakékoliv přetížení se s tebou potáhne a bude se jen zhoršovat. Musíš mít zdravý úsudek a vědět, kdy udělat krok zpět - těžký trénink vykoupit několika lehkými, používat lehčí variace a stopky (pomůcky, které sníží váhu na čince a stres na tělo).

 

     Taky bych SED neviděl jako celoroční záležitost. Určitě to mnoha lidem výborně šlape, ale pokud jsi hobík a ne závodní vzpěrač, asi bych se přikláněl obměně programů a testování přístupů. Co ty víš, třeba ti nejlépe sedne dělat dřepy jednou týdně.

 

     Na videu je můj minirekord, byl už trošku šerednější, ale co. Týden odpočinku a pošlu ho tam s prstem v nose a ještě s pěti kily navrch :) ale to se samozřejmě uvidí až na závodech.

 

Odkaz na originální video zde

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle