JAK SE LEZE POD ČINKU? 6 TIPŮ PRO SILNĚJŠÍ DŘEP.

September 22, 2016

Je to asi jako se vším. Pokud něco špatně začneš, těžko se pak věci v průběhu mění. Se dřepem to není jiné, proto se dnes budeme bavit o všem, co se stane před dřepem samotným a jak se na něj co nejlépe připravit.

 

KONZISTENCE
Příprava na dřep je takový malý rituál. Konzistence je klíč. Pokud pokaždé uděláš vše stejně, nemá se co pokazit. Vezmeš stejně činku na záda, stejně se nadechneš, stejně vyjdeš z klece. Časem se z těchto kroků stane samozřejmost a ty o nich nebudeš muset přemýšlet. A to je cíl. Zakořenit celý postup hluboko do podvědomí. Asi jako když ten malej dredař v novým Karate Kidovi pořád dokola věšel bundu na hřebík a pak díky tomu dal na budku tomu zlýmu čtvrťákovi se sklony k agresivitě.

 

ZÁDA
Nauč se činku pokládat stále na stejné místo. Nemůžeš ji šourat po zádech a pokaždý ji šoupnout, kam se ti zamane. Umístění činky totiž mění těžiště a následně celý pohyb. Činka na zádech musí působit především jistě a pevně. Proto je důležitý čince vytvořit “poličku” ze svalů - zatnout záda, než na ně činku položím. Borci, co tohle nedělají pak kolem osy omotávají svoje ručníčky (nebo vložky), aby je váha netlačila do zad. Pevná svalová police pomůže zmírnit diskomfort a hlavně - pokud je činka na zádech těžká (nezatnuls pod ní záda), bude těžký i dřep.

 

ÚCHOP
Platí pravidlo - čím užší úchop, tím pevnější záda. Taky ale platí pravidlo - čím pevnější záda, tím pevnější záda. Nenech se proto zmást a chytej činku sice na úzko, ale ne za cenu bolavých loktů a ramen, nebo hrudníku v hyperextenzi. Je mi blbý to psát, ale viděl jsem to už tolikrát, že stejně musím - jestli se chytneš každou rukou jinak daleko, budeš mít činku křivě na zádech a to pak zkřiví i dřep.

 

BŘICHO
Ještě než činku vyhákneš ze stojanu, nezapomeň se pořádně nadechnout do břicha. Po cestě z klece potom můžeš trochu vzduchu upustit, než se srovnáš a znova se nadechneš. Určitě ale neber těžký břemena na záda bez vzduchu v břiše. Čím víc vzduchu v břiše a čím pevnější svaly okolo, tím bezpečnější, silnější a techničtější dřep tě čeká.

 

WALKOUT
I braní činky ze stojanu má svoje pravidla. S činkou nechceš jít na procházku (jestli ji chceš vzít do parku na piknik, tak až po tréninku). Tvůj úkol je udělat co nejméně co nejkratších kroků pro to, abys zaujal postoj a byl schopný dřepovat. Počet těch kroků je tři. Nebo aspoň pro mě. Vždycky pod činkou začínám s nohama na úzko. Vezmu činku na záda, vydřepnu ji, udělám krok pravačkou zpět, druhým krokem přisunu levou a třetím se rozkročím do svého dřepovacího postoje. Každý dřep každého tréninku.

 

TENZE V TĚLE
Čím pevnější budeš pod činkou, tím víc síly ze sebe dostaneš. Před každým dřepem se snaž zatnout všechny svaly v těle. Pevná záda pro lehčí činku, pevná křídla pro silnější střed, zpevněné (zkrácené) břicho a zatnutá prdel pro neutrální (přirozeně zahnutou) páteř, zatnutá stehna pro stabilnější kolena. Čím víc a čím větších svalů zatneš, tím silnější budeš, vždycky.

Zkus všechny tyhle kroky zapojit do tréninku a nebudeš stíhat počítat kotouče :)

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle