PROČ TĚ ZE DŘEPU BOLÍ KOLENA A PROČ SI ZA TO MŮŽEŠ SÁM?

October 27, 2016

První krok je si přiznat, že není problém ve dřepu, ale v tobě.

 

Druhý krok je nasát doušek ze studnice mojí geniality a dozvědět se, kde je zakopanej pes. (Kamarádky vědma mi předpověděla, že budu jednou arogantní čurák. Ha, prej jednou.)

 

 

Ale zpátky ke zlobivým chrupavkám - je to fakt jednoduchý - buď dřepuješ moc, nebo dřepuješ špatně. A ne, určitě tě kolena nebolí proto, že bereš málo brufenu, kloubní výživy pro koně, nebo že na kolenou nemáš dost neoprenových návleků.

 

Jestli dřepuješ moc často, nebo moc s velkou vahou (nebo oboje), kolena to můžou špatně nést. Určitě to neznamená, žes překonal svoje naturální maxima a kolena už to nikdy nezvládnou. Znamená to, že na takovou zátěž ještě nejsou vytrénovaná. (nechci se motat do paradoxu přetrénovanost/nedotrénovanost, o tom si povíme jindy) Dej si týden voraz, pak radikálně (!) podsekni váhy a začni znova budovat frekvenci, objem a intenzitu ve svém tréninku. Podsekneš-li dost, kolena tě pustí zase o level výš a bez bolestí.

 

Další problém může být forma dřepu. Jestli se ti u dřepování vtáčí kolena dovnitř a následně tě bolí jejich vnitřní strana, řešení je nasnadě. Nauč se dřepovat s koleny ven. Mě osobně se osvědčila odporová guma natažená kolem kolen, tu máš potom při dřepu za úkol roztahovat do stran. Jednak budeš mít lepší povědomí o tom, kde kolena jsou a dverak donutíš pracovat zadek, který je za pozici kolen z velké části zodpovědný.

 

Pokud tě ze dřepů bolí jen jedno koleno, často to znamená, že jsi křivák a tlačíš jednou nohou víc, než druhou. Schválně se na to zkus zaměřit na příštím tréninku, jestli se o jednu nohu neopíráš víc. Jestli ano, je třeba řešit dysbalance, samotné navažování se na druhou nohu totiž často vytvoří ještě víc problémů. A ne, nemáš jednu nohu silnější, bylo by super, kdyby to bylo tak snadný a stačilo separátně nabouchat zaostávající kvadrák. Většinou je problém ve vytočené pánvi, nemobilním kotníku apod. Dysbalance jsou fakt zákeřná potvora. Pokus se najít kvalitního fyzioterapeuta, který ti ji pomůže udolat.

 

Další důležitý faktor je tempo. Pokud do dřepu vždycky zalítneš a pak se horkotěžko zvedáš, kolena ti určitě nepoděkujou. Bouncing (odrážení ve dřepu) je pro lid zkušený a dřepem otužený. Rozhodně to není pro každého a sám už jsem se takhle mockrát spálil. Pokud máš problémová kolena, doporučuju se ve dřepu neodrážet, místo toho se kontrolovaně spouštět a pak se dynamicky dostat nahoru. Odrážení je stejně jen berlička. Jestli vybuduješ dřep bez odrážení, budeš o to silnější, když pak lehký odraz zařadíš.

 

Problém může být i v přetížených svalech okolo. Zkus použít foam roller na stehna a lýtka. Jestli najdeš hodně bolavé a citlivé místo, pořádně ho rozmasíruj. Přetížené svaly totiž mají tendenci se zkracovat, tahat za koleno a to pak může bolet. Jestli se bolest po prvním rozmasírování zhorší, nenech se zastrašit a pravidelně roluj, dokud se zahryznutý sval neuvolní.

Těch problémů samozřejmě může být víc. Jestli jsem právě ten tvůj neobsáhl, neváhej se obrátit na odborníka :)

 

 

Pro víc článků a zábavy pokračuj na www.facebook.com/kubazvedazelezo :)

 

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle