DOKTORE PILULKO, POLIBTE MI PRDEL.

October 31, 2016

 

 

Ještě než začnu – na světě je TOLIK doktorů, kteří si zaslouží nekonečnou slávu, tři vily postavený na sobě a pozlacený kliky od kópelky. Jsou to lidi, kteří používají hlavu a přemýšlí nad souvislostmi, neobchodují se zdravím a nesnaží se léčit, ale vyléčit. Tohle já neskutečně obdivuju. Ale o nich psát nebudu, to by nebyla prdel.

 

Začnu anekdotou, ať nezíváte – „Psal se rok nevím kolik a moje mamka šla s bolístkami k ortopedovi, že už jí dlouho trápí záda a koleno. Bolavá záda jí doktor zdůvodnil věkem a bolavé koleno jí projel rentgenem. No vida, paninko, tady nemáte žádnou chrupavku, tak proto to bolí. No s tím se nedá nic dělat, jděte domů a najděte si na heuréce nějakou kloubní výživu.“

Chvilku nebudu nic psát, abyste to vstřebali. Tak vy chvilku nic nečtěte a vstřebávejte.

 

Jak nějakou kloubní výživu? Jaká doprdele heuréka? Dělá si humor? Tohle je člověk, co strávil přes 8 let na škole a studoval lidský tělo, jeho profese a speciální zaměření jsou klouby a pohybová soustava. A přesně tenhle nejvíc nejpovolanější člověk ze sebe vypustí takovou ptákovinu.

 

Ale to byl jen příklad ze života. Prý mám dělat kardio, tak si tuhle historku občas připomenu, abych zvedl tepovku a procvičil srdíčko.

 

V čem je problém dnešních doktorů? Určitě to není v inteligenci (udělat medinu je podle mě jen pro hrstku vyvolených), není to ani v nevědomosti (ta skoro dekáda na škole a každý den drilování a biflování zanechá stopy. Zase - nic než obdiv). Nepochopení základních souvislostí, nebo spíš lenost něco pochopit, to je podle mě kámen úrazu.

 

Souvislosti – když ke mně přijde na trénink někdo, komu se ohoblovala chrupavka z kolene, nekoukám se primárně na koleno. Sleduju kotník, kyčel, zbytek těla. Zkoumám funkčnost zadku, pozici pánve, ptám se na co nejvíc dalších věcí a snažím se pochopit, kde je ten problém (koleno na maděru a chronické bolesti zad jsou mimochodem s vytočenou pánví dost dobrý kámoši). Ta chrupavka nezmizela proto, že někdo v mládí nebral dostatek GS Chondro (mimochodem přípravek, co mi dělá slušný kardio, jenom se o něm zmínim). Problém je v dysbalancích, ve špatných pohybových návycích. To koleno odsrává problémy zbytku těla, prostě není špatný samo od sebe a ne, prášky na bolest a týden nemocenský ho nespraví.

 

Lenost – a to podle mě souvisí spíš se systémem, než s jednotlivými doktory. Doktor není placený podle vyléčených pacientů. Doktor má nějakou fixní mzdu a možná ještě dostává desátky za farmaceutika, co tlačí. Nemá motivaci vyléčit (snad jen z dobroty srdce). Doktorovi bohatě stačí splnit pár bodů v příručce a je z obliga. (Přišel pacient a bolelo ho koleno, nasadil jsem kloubní výživu, protože je dobrá na klouby, a za čtvrt roku se uvidí.. uvidí se na operačním sále, až mu budu strkat náhradní díly z terminátora na místo, kam patří lidská chrupavka).

 

Taky se podívejte na běžnou praxi obvodních lékařů. Pokud má doktor naráz v čekárně dvacet lidí a denně mu jich pod rukama projde stovka, není čas, chuť ani jakákoliv možnost chodit do hloubky. Je jen šance rozesílat je za jednotlivými profesionály. A když selžou i ti, je zle.

Vím, že věci dost zjednodušuju, že jsem načal stovku témat, který jsem dost nevysvětlil a daly by se špatně pochopit (třeba ohodnocení doktorů na základě zdraví jejich pacientů je dost utopie, chápu). Berte to jako vomáčku okolo a nenechte se tím rozčertit.

 

Důležitá je hlavní nota – jsou dobří doktoři a jsou i špatní doktoři. Nechoďte tam, kde to máte nejblíž. Choďte tam, kde jsou nejlepší. Neposerte se z titulu, je to jen kousek do skládačky pro skvělýho lékaře.

 

Pod tímto článkem se rozjela docela slušná debata, přidej se :) www.facebook.com/kubazvedazelezo

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle