JAKÁ VÁHA JE UŽ MOC TĚŽKÁ PRO DŘEP?

November 18, 2016

 

Dřep, benč, tah a když už jsme u toho, tak i každý jiný cvik jsou určitá dovednost. Dovednost, která se dá cvičit, pilovat a neustále zlepšovat. A že my tu máme rádi dřep, budeme se bavit zrovna o něm. Mimochodem, viděli jste Raye dřepnout 456kg?! Psycho! Mně osobně by na trénink stačilo mu nakládat osu, nevím, jak vy.

 

Ale zpátky ke dřepu. Souhra svalů a nervových impulsů vytvoří dřep. Ten dřep potom nějak vypadá. Třeba kostrbatě, třeba plynule, třeba je pomalý a třeba zase rychlý, možná je mimo těžiště a možná zase ne.

 

Prostě každý dřep vypadá jinak a je to dáno mnoha faktory. Jedním z těchto faktorů jsou PÁKOVÉ POMĚRY (délka nohou vůči trupu, délka stehna vůči délce holeně apod.). To jsou třeba věci, co nezměníš a je třeba s nimi umět pracovat. Každý chce dřepovat jako Jirka Orság, ale málokdo si chce nechat seříznout femury. Což je teda pochopitelný. Myšlenka je taková – jestli máš nožky jak Kuchařová, přestaň fňukat a nauč se s tím pracovat, nedřepuj jako olympionici, dřepuj jako ty.

 

Dalším důležitým důvodem, proč tvůj dřep vypadá, jak vypadá, je MOBILITA. Jak se hýbou tvé kotníky, kyčle, jaké rozsahy má tvá páteř, to všechno obrovsky ovlivňuje tvůj dřep. Na mobilitě se naštěstí pracovat dá a ač je do značné míry vrozená, vždy můžeš být mobilnější, než jsi právě teď a posouvat se ke svému vysněnému dřepu.

 

No a nakonec je tu TECHNIKA a především o ní jsem se dnes chtěl bavit. Technika – v jakém poměru, v jakém pořadí a do jaké míry jsi schopný zapojit svaly, jak máš srovnané jednotlivé klouby, jakou máš dráhu pohybu. Pokud umíš nastavit dřep podle svých proporcí, pokud jsi pro dřep dostatečně mobilní, zbývá už jen technika. Jak bereš činku ze stojanu? Jsi schopný se nadechnout do břicha aniž bys vyvalil Houmra? Jakou máš nad činkou kontrolu, když klesáš dolu do dřepu? Jakou máš kontrolu v nejhlubší pozici dřepu a jak u toho vypadají tvá záda? Předkláníš se cestou nahoru? Tlačíš rovnoměrně a vypadá pohyb plynule?

 

Odpověz si sám a pak mi ještě řekni, jestli náhodou nedřepuješ moc velké váhy. Pokud si nejsi jistý technikou na prázdné ose, nepřidávej kotouče. Pokud máš dnes v plánu dřepovat metrák a už u rozcvičky je dřep těžký, netechnický, hází tě do předklonu a děláš u něj kaka-psa, sniž váhu.

Tvoje technika na závodech bude vypadat podle toho, jak vypadá většina tvých dřepů na tréninku. Pokud jsi zvyklý pravidelně dřepovat do maxima a za hranice techniky, i tvůj dřep bude postupem času netechnický. (je to asi jako trénovat na flétnu zbytečně těžký písničky a ještě na hovno a doufat, že to na koncertě nějak klapne).

 

Cvičit technicky neznamená zvedat málo a šulit trénink. Najít těžkou váhu, se kterou s vypětí sil udržíš všechno, jak má být, to je to kouzlo. Jen si zkus rok v kuse technicky dřepovat s prázdnou osou, kam tě to asi posune. Dřina je nedílnou součástí progresu a na perfektní techniku se odvolávat nemůžeš, ta se dá udržet i u 400+ kil (jen se koukni na video).

 

Každý chce mít techniku jako Orság a nikdo není ochotný na ní tak tvrdě makat. Tvrdě makat na technice občas znamená prostě zahodit ego, snížit váhu a začít zase od nuly.

 

www.facebook.com/kubazvedazelezo

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle