BAREFOOT BOTY JSOU NEBEZPEČNÉ A ZDRAVÍ ŠKODLIVÉ!

January 9, 2017

Nedávno mi byl předhozen článek s nadpisem „Ortopedi varují: barefoot obuv je nebezpečný reklamní trik“ (link máte na konci).

 

Nikomu neberu jeho názory, chraň mě ruka, až to začnu dělat! Ale co se můžete dočíst v tomto krátkém výplodu je vrchol argumentační idiocie.

 

Tak si článek rozebereme krok po kroku (haha)

 

„Prodejci barefoot obuvi prezentují chůzi naboso jako to nejpřirozenější a nejzdravější, co mohou lidé pro své nohy udělat. Boty s rovnou podrážkou o síle od 3 do 6 milimetrů nemají žádnou podporu nožní klenby ani patní tlumič, který by bránil přímému kontaktu s terénem, a jejich anatomicky rozšířená špička umožňuje prstům přirozeně se rozprostřít. Podle podiatrů je však cíleně opomíjen fakt, že chůze naboso ani barefoot obuv rozhodně není vhodná pro každého a za všech podmínek.“

 

- Super, a je to tak, barefoot boty skutečně nejsou vhodné pro každého a za všech podmínek. Neumíš chodit a o chůzi nepřemýšlíš? Máš dvacet kilo nadváhu? Strávil jsi půl života v botě s prsním implantátem místo podrážky? A chceš ze dne na den začít běhat maratony v barefootech prakticky bez podrážky? Možná bych doporučil spíš odevzdat maturitu, než kupovat minimalistický boty. Všeho s mírou. Začni pozvolna a s rozumem, nemusíš mít zdravou klenbu hned teď a okamžitě, ale můžeš se ji snažit zlepšovat postupně až do konce života.

 

„Chůze naboso ano, ale musí pro ni být vhodné podmínky, tj. měkký povrch bez chemického zatížení, protože chemické sloučeniny se vstřebávají kůží. Takový povrch je u nás obtížné najít. Ale především chodidlo musí být zdravé, bez poklesu klenby, deformit apod.,“

 

- Bomba. Proč nepoužívat barefoot boty? Protože z chůze naboso po zasoleným chodníku ti slezou nehty. To je super. Taky jsem slyšel, že není dobré jezdit autem, protože z jízdy na kole může bolet prdel. Uf, jedem dál.

 

„Nabídka ultratenkých bot se paušalizuje pro každého, ale taková bota rozhodně není pro všechny, je pouze pro zdravé jedince a zdravou nohu. Ale kdo v naší populaci to je, když studie ukazují, že 95 procent dětí nastupujících do první třídy má funkční vady v oblasti nohou a pohybového systému?“

 

- Přeložím do češtiny, mohu-li: barefoot boty nejsou vhodný, páč maj děcka z normálních bot zdeformovaný chodidla. Tak já vás nechám to vstřebat a zatím vypíchnu další perlu.

 

„Mám dětské pacienty s následky nošení těchto bot. Došlo u nich k rozpadu kosti v oblasti paty následkem naprosto nevhodných tvrdých došlapů.

 

- To by mě zajímalo, kolik takových dětí doopravdy je. A ještě lépe v poměru k tomu, kolik dětí má problémy kvůli nošení naprosto běžných šunt-sportovních bot. Ale i tak, stát se to může. Akorát zase není problém v botě (a ani v dítěti), ale někdo musí svou ratolest naučit botu používat. Je to jako když mladej sjede s kolem do pangejtu a natluče si nos, protože ho nikdo nenaučil brzdit. Já bych teda zažaloval ředitele Authoru i s manželkou až do třetího kolene. Anebo bych možná přijal zodpovědnost a naučil malého Mirka tahat za ty páčky na řídítkách.

 

„Na semináři přednášel také pražský ortoped Michal Matějíček a tajemnice pořádající České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová, která přítomným obchodníkům s obuví představila novou značku kvality „Komfortní obuv“.

 

- Aneb dokopejte článek, když už je na zemi. Reklamní sdělení na konci a tlačení značky je jen krásná třešnička na dortu. Mimochodem stačí vygooglit Českou obuvnickou a kožedělnickou asociaci a můžete najít spoustu článků s nadpisy ve stylu „kdo chodí bos, neuvidí zlaté prase“ „minimalistické boty se šijou z útulkových koťátek“ a „Šok: kvůli barefoot botě zakopl a spadl do kremulátoru“ Taky se tu ale vyskytují i pozitivní tituly „komfortní boty(tm) jsou top“ „komfortní boty(tm) v zimní akci (žádný provize nemáme, fakt)“. Náhoda? Nemyslím si. To vypadá, že je ČOKA iluminát.

 

Abych to shrnul. Minimalistická bota opravdu není pro každého, je třeba ji umět používat. Je třeba umět správně našlapovat a nedupat. Já osobně ji zbožňuju a jak jsem jednou zakusil komfort barefoot botky, už není cesty zpět. Chodím v ní po světě i po gymu a je to vskutku jiný zážitek, když si člověk užívá každý krok. V tomto duchu i trénuju lidi - vždy naboso a žádnou obuv (až na minimalistickou nebo trojbojbojařskou) na tréninku nepřipouštím. No a to byste pak měli vidět ty zázraky, co se dějou s klenbou. Na prvních trénincích se vzteká, pálí a křečuje, ale postupem času se probouzí a krásně pracuje. Tak to je moje zkušenost. Můžete se podělit, jestli vaší klenbě pomohly Nike Air nebo Uggy. Ale asi ani ne, co.

 

Na obrázku je Jake Brown. Jake přeběhl USA od California až po New York bosky (jako úplně bez bot). To je skoro pět tisíc kilometrů. A jeho klenba vypadá naprosto famózně. Až na ten bordel.

 

Link ke článku: https://goo.gl/XDzVTK

Link k Jakeovi: http://www.runnersworld.com/general-interest/this-is-how-your-feet-will-look-if-you-run-across-the-us-barefoot

 

www.facebook.com/kubazvedazelezo

Please reload

OBLÍBENÉ

JAK ČASTO DŘEPOVAT?

March 7, 2016

1/4
Please reload

FACEBOOK
  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle