SROVNEJTE SVÁ CHODIDLA

Jsem moc rád, že se zajímáte o svoje zdraví a že tenhle svůj zájem přesouváte z teoretické roviny do života. Třeba koupí barefootových bot. Mluvit o zdraví u piva totiž zpravidla nestačí, o tělo se musí pečovat. Konzistentně a trvale.

 

Jmenuju se Kuba Zadražil a už roky dělám právě tohle. Jsem trenér a skrz články a videa na svých facebookových stránkách Kuba zvedá železo se snažím lidem ukázat, že se dá v posilovně kromě huntování kloubů a bezhlavého házení činkami taky starat o tělo - uvolňovat páteř a hrudní koš, mobilizovat zatuhlé klouby a posilovat svaly tak, aby se z nás postupně nestávali větší a větší křiváci. Prostě že zvedání železa může být příjemná dřina, která kromě pevného těla přinese i zdraví a radost v tom těle být. 

 

Ale zpět k chodidlům - na nohách to stojí, to je jasný. Jako každé základy je potřeba mít i chodidla postavená pevně a vyváženě, aby se ostatní klouby a části těla po řetězci nahoru měly o co opřít.

 

Pojďte se se mnou naučit, jak o svoje chodidla pečovat. Nejprve vám ukážu, jak chodidlům vrátit svobodu, potom jak je uvolňovat a rozhýbávat a na nakonec jak je aktivovat a posilovat.

Pokud chcete tuhle vlnu chodidlové osvěty šířit, můžete s námi sdílet, jak plníte výzvy a jak vám jdou cviky z jednotlivých kapitol. Když na instagramu svoje fotky nebo videa označíte #svobodupronohy a #vivobarefootczsk, dobří lidé z Viva každý měsíc vyberou jednoho šiřitele, který dostane pár jejich úžasných bosých bot zdarma.

1) #SVODOBUPRONOHY

Dlouhé roky byla naše chodidla svázaná v běžné botě. Klasická bota znecitlivuje naše chodidla tlustou podrážkou, oslabuje je nepřirozeně tvarovanou vložkou, prsty stahuje úzkou špičkou a vyvádí nás z rovnováhy vyvýšenou patou.

Opravdová svoboda pro chodidla je bosá chůze v přírodě, kdy se chodidla podřizují pouze terénu pod nimi a ne nezdravým výstřelkům obuvnického průmyslu. Vnímají teplo a chlad, čtou zem pod nimi. Teda správně by to tak mělo být. 

Pravda je, že po těch letech ve vězení jsou naše chodidla velmi nezkušená. Povrch čtou nepřesně, na podněty reagují nepřiměřeně moc nebo málo a našemu tělu řeknou pramálo o tom, jak a kam správně našlapovat. Jenže to je jejich hlavní práce.

První krok v osvobozování bude o tom, že svá chodidla znovu naučíte, jak být chodidly. Na výletě v lese, na procházce v parku nebo na zahradě za domem zujete boty a zaměříte se na vnímání svých chodidel při chůzi. Na začátku se asi přistihnete, jak se koukáte pod nohy a sledujete, kam šlapete. To je normální, ale časem bude potřeba, aby kam stoupáte určovalo chodidlo a vaše periferní vidění. Tedy, že budete hledět vpřed a stejně se vyhnete všemu zlému. Kdyby se barefoot běžec Jake Brown při svém legendárním bosém přeběhu USA koukal jenom kam šlape, asi si tenhle výlet jak z Forresta Gumpa moc neužije.

Shrnutí: Když je to možné, pusťte svoje chodidla na svobodu, vnímejte je a užívejte si bosou chůzi. Když to možné není, vychutnejte si bosou chůzi natajno v barefootové botě.

První výzva tedy zní: sundejte boty, projděte se potokem, promasírujte si klenbu o spadlou šišku, poskákejte skálu jako horská koza. Nebo třeba vyražte na sobotní nákup rohlíků v pohodlné bosé botě a jehly třináctky nechte doma.

 

Nezapomeňte - pokud chcete osvobozování svých chodidel sdílet, natočte se nebo vyfoťte, jak vám to jde a označte #svobodupronohy a #vivobarefootczsk - každý měsíc potom dobří lidé z Viva odmění jednoho šiřitele, který si bude moci vybrat bosé boty zdarma.

Pokud chcete získat první náhled do nápravy těla a zvedání železa, listujte zdarma mým Křiváckým lexikonem. Jestli už jste ve zvedání ostřílení a chcete svoje znalosti posunout na novou úroveň a zároveň vás zajímají postupy, které denně používám v praxi se svými klienty, vstupte do mého online programu Učebna.

 

Ale pozor, mezi vedlejší účinky patří nesmírné zdraví a nebetyčná síla.

Lexikon i Učebnu najdete na stránkách kubazvedazelezo.net